Góry latem – jak ubrać się w góry? Wyposażenie plecaka

Podczas letnich wypraw górskich wiele osób bagatelizuje kwestię skompletowania odpowiedniego ubioru. Wydaje im się, że lato to okres gorąca, więc wystarczą lekkie ciuchy. Okazuje się jednak, że również podczas lipcowej czy sierpniowej wyprawy konieczne jest odpowiednie przygotowanie i prawidłowo dobrany strój. Co zabrać ze sobą w drogę ? O czym nie wolno zapomnieć wybierając się w góry latem?

Buty trekkingowe na lato

Należy rozróżnić wyprawy górskie na te, które polegają na zdobywaniu pionowych ścian skalnych oraz te, które są lżejszym, bądź cięższym spacerem po szlaku. W przypadku tych pierwszych, potrzebne są z pewnością profesjonalne buty z kolcami. Powinny być mocne i wytrzymałe, nie mogą jednak być również zbyt szerokie, aby podczas wspinaczki noga mieściła się w rysach skalnych.

Na zwykłą wędrówkę po relatywnie łagodnych trasach w Beskidach lub Bieszczadach wystarczające będą zwyczajne półbuty od jednego ze znanych producentów obuwia sportowego. Swego czasu istniało przekonanie, że po górach należy chodzić w obuwiu za kostkę, które mocno ją usztywnia. Teraz już wiadomo, ze wcale nie jest to konieczne, a noga równie bezpieczna jest w półbutach., Oczywiście, dla własnego komfortu psychicznego jak najbardziej można zakładać buty z wysoką cholewką, jednak w lecie nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż może prowadzić do przegrzania stóp.

Ważne, aby letnie buty górskie były przewiewne, dobrze jeśli posiadają elementy z siatki. Ponadto, niezwykle istotna jest również mocna, gruba podeszwa. Powinna być ona rzecz jasna również antypoślizgowa, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków na trasie.

góry-latem-sprzet-w-gory-wyprawa-trekkingowe-buty-wspinaczkowe Termoaktywna bielizna

 Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej bielizny jest niezwykle istotny. Niewątpliwie, najlepiej jeśli jest to bielizna termoaktywna. Wyjątkowo istotne okazuje się to w lecie, gdy z racji wysokiej temperatury powietrza skóra produkuje zwiększone ilości potu. Bielizna termoaktywna odprowadza w łatwy sposób wodę, przez co nie nasiąka potem i nie tworzy mokrego okładu na ciele.

Bluza i kurtka w góry

W lecie często można wybrać się na trasę w samej tylko koszulce. Dobrze jednak, jeśli jest to koszulka termoaktywna, mająca przedłużane rękawy, gdyż ochroni to chociażby przed kleszczami. Poza tym, zawsze konieczne jest posiadanie w plecaku bluzy lub kurtki, gdyż pogoda w górach bywa niezwykle nieprzewidywalna. Czasem temperatura powietrza potrafi się drastycznie zmienić w ciągu zaledwie kilku godzin. Na bezchmurnym niebie natomiast niespodziewanie pojawiają się groźne, deszczowe chmury.

Jeśli nie planuje się długiej wędrówki, a aura pogodowa jest sprzyjająca, można ostatecznie zrezygnować z bluzy. Konieczna jest jednak obecność w plecaku nieprzemakalnej kurtki. Jeśli jednak wychodzi się z bluzą, zamiast kurtki można zabrać pelerynę, która zajmuje w plecaku wyjątkowo mało miejsca.

Warto wiedzieć

Temperatura powietrza obniża się wraz z wysokością. Należy o tym pamiętać kompletując ciuchy przed próbą zdobycia wysokiego szczytu. Warto zapakować do plecaka grubsze ubrania, pomimo wysokiej temperatury powietrza jaka panuje u podnóża gór.

Spodnie na drogę

Górskie spodnie, podobnie jak koszulka, najlepiej gdy są termoaktywne. W lecie mogą to być krótkie spodenki, jednak w plecaku absolutnie zawsze powinny znajdować się także spodnie z długimi nogawkami. Mogą się przydać w mocno zalesionym terenie, gdzie ochronią skórę przed skaleczeniem ostrymi łodygami roślin oraz przed atakiem ze strony owadów. Co więcej, długie spodnie są niezbędne na wypadek pogorszenia się pogody i spadku temperatury.

Ogólne wskazówki – czym się kierować, kompletując ubrania przed wędrówką

  • Funkcjonalność ubrań – ważne jest m. in. to, aby kurtka czy spodnie posiadały kieszenie, w których schować można np. energetyczną przekąskę.
  • Materiały przewiewne i nieprzemakalne – na trasę nie warto wybierać się w ubraniach uszytych z materiałów wrażliwych na wodę i nieprzepuszczających powietrza. Grozi to przemoknięciem i przegrzaniem organizmu
  • Bezpieczeństwo – przed wejściem na szlak należy sprawdzić prognozę pogody, aby móc zabrać wszystkie potrzebne ubrania na zapas. Niewątpliwie daje to poczucie bezpieczeństwa.
  • Wygoda – należy upewnić się, że wszystkie ubrania górskie, założone na ciało oraz schowane do plecaka, są komfortowe i nie hamują ruchów.

 Sportowy sprzęt, również na górskie wyprawy znajdziesz w sklepie trenujesz.pl

Góry latem – jak ubrać się w góry? Wyposażenie plecaka
5 (100%) 2 votes