Guma do ćwiczeń – jak ćwiczyć? Trening dla kobiet

Poświęcając swój czas na ćwiczenia chcemy osiągnąć jak najszybsze efekty. Pomocne w tym są wszelkie akcesoria, które zmuszają nas do włożenia większej ilości wysiłku w trening. Należy do nich na przykład guma oporowa, czyli model taśmy szerokiej na kilka centymetrów. Zazwyczaj wykonuje się ją z lateksu. Guma do ćwiczeń różni się od siebie grubością. O konkretnej grubości informuje nas kolor gumy, o czym każdy producent decyduje już indywidualnie. Należy dokładnie sprawdzić, jaki opór stawia dany rodzaj gumy i dobrać ją według własnego poziomu zaawansowania. Generalnie im dana guma jest szersza i grubsza, tym większy będzie stawiała opór. Zastanawiając się, jak wybrać gumy możemy kierować się poniższymi danymi:

  • modele o szerokości 13-22 mm – opór stawiany przez takie gumy jest mały lub średni (od 10 do 16 kg),

  • gumy o szerokości 32-44 mm – opór średni lub średnio zaawansowany (od 25 do 35 kg),

  • modele o szerokości 64-83 mm – opór jest wysoki (od 55 do 75 kg).

Dlaczego właśnie gumy oporowe?

Istnieje kilka powodów, dla których warto wybrać te akcesoria sportowe. Są one przede wszystkim efektywne, a do tego stosunkowo tanie. Cechuje je lekkość i niewielkie rozmiary – bez problemu można schować je do torebki lub plecaka. Oprócz tego są uniwersalne, bo potrafią mieć wiele zastosowań. Gumy oporowe sprawiają, że trening nam się nie nudzi. Poleca się je amatorom różnych sportów – od tych siłowych, aerobowych po konkretne dyscypliny sportowe takie jak pływanie, boks, judo czy piłka nożna. Warto wiedzieć, że ćwiczenia z gumami mogą przyjmować niejedną formę.

Ćwiczenia na czworakach

Stajemy na czworakach, po czym umieszczamy gumę za podeszwą prawej stopy. Końcówkę gumy trzymamy w ręce. Następnie z prostujemy nogę, napinamy gumę i wracamy do poprzedniej pozycji. W trakcie ćwiczenia czujemy, jak pracują nasze pośladki i nogi.

Rzeźbimy nogi i pośladki – ćwiczenie numer 2

Możemy przeprowadzać bardzo intensywne i dające szybkie efekty ćwiczenia na pośladki z gumami. Dodatkowo wyrzeźbimy nogi. Pierwsze ćwiczenie zaczyna się od przyjęcia stabilnej pozycji na wyprostowanych nogach. Teraz pod stopami umieszczamy gumę oporową, a jej końce chwytamy prawą dłonią. Ciężar ciała powinien przesunąć się na prawą nogę, a lewą staramy się napiąć gumę. Stojąc prosto unosimy raz jedną i raz drugą stopę nie puszczając przy tym końców taśmy.

Ćwiczenie na brzuch, które przynosi efekty

Gumy oporowe świetnie nadają się również do rzeźbienia mięśni brzucha. Możemy je wykorzystać w bardzo prosty sposób. Wystarczy usiąść na ziemi, lekko zgiąć nogi unosząc przy tym tułów. Taśma powinna znaleźć się pod podeszwami stóp. Jej końce trzymamy w dłoniach. Z prostymi plecami odrywamy stopy od ziemi i skręcamy górną część ciała. W ten sposób ćwiczymy mięśnie skośne brzucha i mięśnie między żebrami. Inna wersja tego ćwiczenia to rozkładanie nóg i rąk na boki. Wówczas intensywnie pracować będą mięśnie proste brzucha. Dla najlepszych efektów warto połączyć te dwa rodzaje ćwiczeń i wykonywać je naprzemiennymi seriami.

Alternatywą do gum są ekspandery.

Guma do ćwiczeń – jak ćwiczyć? Trening dla kobiet
Rate this post