Jak wybrać gogle narciarskie?

Aby komfortowo poruszać się po stoku, niezbędny jest zakup gogli narciarskich. Ten niepozorny element narciarskiego wyposażenia pozwala na swobodne widzenie podczas jazdy, a także chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Wielu narciarzy nadal korzysta z okularów, wierząc, że jest to wygodniejsze rozwiązanie – nic bardziej mylnego! Gogle o wiele lepiej zabezpieczają wzrok, są stabilniejsze i można w nich jeździć nawet bardzo szybko bez obawy o łzawienie oczu. Co warto wiedzieć, aby dobrze dobrać gogle narciarskie?

Pierwsze gogle były wykorzystywane przez mieszkańców obszarów arktycznych, aby ochronić się przed tzw. ślepotą śnieżną. Aby je wykonać, używano m.in. drewna i poroża karibu. Później gogle pojawiły się w branży motoryzacyjnej, aby zabezpieczać wzrok podczas jazdy, zwłaszcza przed wiatrem i pyłem. Dziś gogle mają szerokie zastosowanie, w tym mogą pełnić rolę niezwykle skutecznych i funkcjonalnych gogli narciarskich.

 

Gogle narciarskie – na co zwrócić uwagę?

Gogle narciarskie to nie tylko atrakcyjny wizualnie gadżet – wprost przeciwnie! To bardzo ważna część stroju narciarza. To dzięki goglom można śmiało jeździć po trasie, bez problemu obserwując otoczenie. Co więcej gogle mają za zadanie chronić oczy przed przedostaniem się do nich śniegu, wody czy ziemi, a nawet przed chorobami oczu, takimi jak np. zapalenie spojówek. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, kupując gogle?

 

  • Materiał – gogle powinny być wykonane z elastycznego poliuretanu, natomiast soczewki z poliwęglanu. To bardzo odporne materiały, które świetnie sprawdzą się w trudnych warunkach atmosferycznych.
  • Kolor soczewki – gogle mogą mieć różne kolory soczewek. W zależności od tego, jakiej barwy jest soczewka, w innym stopniu przepuszcza ona światło, a zatem nadaje się na inne warunki pogodowe. Stopień zabezpieczenia gogli określa się symbolami S0 – S4. Gogle S0 to gogle białe, które przepuszczają najwięcej światła, więc nadają się wyłącznie na nocną jazdę. Gogle oznaczone S4 to ciemne gogle (czarne), które przepuszczają zaledwie kilka procent światła i świetnie sprawdzą się w bardzo słoneczne dni. Gogle o szybkach pomarańczowych czy żółtych to najbardziej uniwersalne modele, które nadają się na pochmurne dni i takie z nie dużym nasłonecznieniem.
  • Filtr UV – gogle bezsprzecznie powinny posiadać filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jeśli narciarzowi zależy na maksymalnym zabezpieczeniu oczu, powinien wybrać modele UV400.
  • System anti-fog – dzięki takiemu systemowi gogle nie będą parować. Może on być zamontowany w postaci specjalnej powłoki na wewnętrznej stronie gogli albo jako mikrowentylacja.
  • Polaryzacja – ta właściwość gogli sprawia, że zapewniają większy kontrast widzenia, a ponadto chronią oczy przed odblaskami.
  • Warstwa lustrzana – dodatkowa ochrona oczu, zwłaszcza w przypadku bardzo słonecznych dni. Dzięki warstwie lustrzanej narciarz nie musi obawiać się o choroby oczu, takie jak zapalenie spojówek czy uszkodzenie rogówki.

 

  • Wentylacja – najlepiej jeśli jest to wentylacja pełna, tzn. wbudowana w ramę oraz soczewkę.

Dopasowanie gogli narciarskich

W przypadku gogli bardzo ważna jest także wygoda. W związku z tym zawsze należy je przed zakupem przymierzyć. Nie powinny cisnąć w żadnym miejscu (np. na nosie), ale też muszą dobrze przylegać do twarzy, aby spełniły swoją rolę. Przed zakupem gogli należy najpierw zaopatrzyć się w kask – nie wszystkie modele gogli będą bowiem pasować do danego kasku, co jest niezwykle istotne. Powinny idealnie wpasować się w przestrzeń między uszami kasku. Ponadto taśma od gogli powinna bez problemu dać się przypiąć przy użyciu klipsa lub innego rodzaju zapięcia umieszczonego z tyłu kasku.

 

Gogle narciarskie to sprzęt, o którym nie wolno zapomnieć. Warto mieć nawet dwie pary gogli z różnymi kolorami soczewek, aby móc jedne ubierać w pochmurne dni, a drugie w czasie słońca. Można także zaopatrzyć się w gogle z wymiennymi soczewkami. O gogle należy też właściwie dbać, tzn. trzymać je w etui, czyścić tylko zewnętrzną część soczewki specjalną szmatką i nie spryskiwać środkami chemicznymi, np. takimi do mycia szyb.

Jak wybrać gogle narciarskie?
Rate this post