Jak wybrać kije hokejowe?

Hokej znany jest ludzkości od około XV wieku. Jednak dopiero dwa wieki później zaczęto używać tej nazwy także w odniesieniu do gry na lodzie. Za kolebkę nowoczesnego hokeja uznaje się Kanadę, gdzie jest on sportem narodowym. Aby móc w pełni cieszyć się grą, warto zaopatrzyć się we własny kij hokejowy. Powinien być dobrany nie tylko do wzrostu gracza, ale także do jego osobistych preferencji i umiejętności. Co warto wiedzieć o kijach hokejowych?

 

Kij drewniany czy kompozytowy?

Rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest kij, to bardzo istotne kryterium doboru tego rodzaju sprzętu. Najbardziej klasycznym kijem jest kij drewniany. Według znawców hokeja ten typ kija pozwala na doskonałe wyczucie krążka. Ma jednak kilka wad: przede wszystkim jest ciężki i sztywny. Dla początkujących graczy lepszym wyborem będzie sprzęt lżejszy. Kij kompozytowy pozwala na mocne strzały, a ponadto jest bardzo wytrzymały i elastyczniejszy od kija drewnianego. Kije kompozytowe mogą być wykonane z aluminium, włókna węglowego czy z kevlaru. Warto jednak wziąć pod uwagę, że kije kompozytowe są droższe od kijów drewnianych.

 

Zakup kija hokejowego – na co zwrócić uwagę?

Kij hokejowy będzie swojemu użytkownikowi służył przez lata, dlatego dobrze jest zdecydować się na wysokiej jakości model dopasowany do umiejętności. Pozwoli on w pełni cieszyć się grą, wykonywać precyzyjne i mocne strzały, a także skutecznie kontrolować krążek. Jak dobrać kij hokejowy i o czym można zapominać przy zakupie tego rodzaju sprzętu?

 

  • Rozmiar – kij powinien być dopasowany do wzrostu gracza, tzw. powinien sięgać mu mniej więcej do nosa (w przypadku, gdy gracz ma na sobie zwykłe buty).
  • Wygięcie – każdy kupujący ma do wyboru kij prawy albo lewy. Kij prawy zawodnik trzyma prawą ręką u dołu, a lewą u góry. W przypadku lewego kija jest odwrotnie. Wybór kija zależy od indywidualnych predyspozycji i tak naprawdę nie ma znaczenia leworęczność lub praworęczność gracza. To, czy kij jest prawy, czy lewy, ma wpływ na wygięcie łopatki.
  • Elastyczność – kij hokejowy może mieć bardzo różną twardość. Określa ją parametr o nazwie flex. Im flex jest większy, tym kij jest sztywniejszy. Początkującym graczom poleca się kije o standardowej wielkości flexu, który wynosi 85.

 

  • Ilość części – kije hokejowe mogą być jednoczęściowe lub dwuczęściowe. To drugie rozwiązanie pozwala na łatwą wymianę łopatki w razie jej zniszczenia. Jeśli zostanie uszkodzona łopatka kija jednoczęściowego, wówczas może być niezbędny zakup nowego sprzętu.

 

Łopatka kija hokejowego

Dobór właściwej łopatki kija hokejowego to najtrudniejsza czynność. Jej kształt powinien być dostosowany do stylu gry danego zawodnika, aby mógł w pełni korzystać ze swoich umiejętności. Graczom początkującym poleca się łopatki wygięte w środku, o średniej głębokości wygięcia i lekko otwarte. To najbardziej uniwersalne rozwiązania, do różnego rodzaju manewrów, dlatego doskonale przy pasują wszystkim graczom-amatorom. Na początku swojej przygody z hokejem lepiej nie zaopatrywać się w bardzo zaawansowane modele, które mogą utrudnić grę i będą jedynie przeszkodą w dalszym rozwoju umiejętności.

Gra w hokeja na lodzie to doskonała rozrywka, zwłaszcza dla osób lubiących gry zespołowe. Hokej pomaga wykształcić szybkość i zręczność, dostarcza endorfin i pozytywnie wpływa na zdrowie. Jeśli już człowiek złapie hokejowego bakcyla, warto zastanowić się nad zakupem własnego sprzętu. Dobry kij hokejowy pozwoli zapanować nad krążkiem i wykonywać celniejsze strzały, do tego jego prowadzenie będzie łatwiejsze. Początkujący gracze powinni zdecydować się na lekkie modele o standardowej twardości. Z czasem, w miarę poznawania swoich preferencji i doskonalenia umiejętności, można zdecydować się na zakup bardziej zaawansowanego sprzętu o konkretnych parametrach.

Rate this post