Jak wybrać rękawice narciarskie?

Wyjazd na narty to konieczność zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. I o ile narty czy buty narciarskie można wypożyczyć, o tyle strój trzeba kupić. Myśląc o takiej odzieży sportowej, przede wszystkim bierze się pod uwagę kurtkę oraz spodnie. Jednak to nie wszystko. Bardzo ważnym elementem narciarskiego stroju są bowiem rękawice narciarskie. Co warto o nich wiedzieć, aby wybrać najlepszy model?

 

Dobrze dobrane rękawice narciarskie są tak samo ważne jak odpowiednie narty czy buty. Jazda stanie się niekomfortowa, a czasem wręcz niemożliwa, jeśli rękawice będą przemakać, ślizgać się, czy po prostu dłoń będzie w nich marzła. Aby zapobiec takim sytuacjom, warto dowiedzieć się czegoś więcej o rękawicach, a nie tylko dokonywać ich wyboru w oparciu o design. Nigdy też nie należy spieszyć się z zakupem – lepiej stracić więcej czasu w sklepie, przymierzyć więcej modeli, niż szybko wybrać rękawice narciarskie, które wydają się dobre, a ostatecznie okażą się być niewygodne i źle utrzymujące ciepło.  

 

Najważniejsze cechy rękawic narciarskich

Rękawice narciarskie to produkty niezbędne na stoku, jednak spełnią swoje zadanie tylko wtedy, gdy będą dobrze dobrane. Warto zakupić nieco droższy model, aby zagwarantować sobie wysoki komfort użytkowania i nie martwić się o przemarznięte lub spocone dłonie. Jakie cechy powinna posiadać porządna rękawica na narty?

 

 • Wodoszczelność i oddychalność – najlepiej zakupić rękawice oddychające i o dużej wodoszczelności. Pozwoli to na korzystanie z nich w każdych warunkach, nawet podczas deszczu czy mocnego śniegu lub wiatru. Jedną z najczęściej stosowanych i najlepszych membran jest Gore-Tex. Dzięki takim rękawicom dłoń nie tylko się nie spoci podczas wzmożonego wysiłku, ale też zachowa ciepłotę.
 • Ocieplenie – dodatkowe ocieplenie pozwoli jeszcze skuteczniej ogrzać ręce, nawet w przypadku wysokich mrozów. W rękawicach narciarskich stosuje się np. mikrowłókno Thinsulate czy sztuczny puch zwany PrimaLoft.
 • Ściągacz – ten element pozwoli dopasować rękawice do konkretnej dłoni.
 • Antypoślizgowa powierzchnia – rękawica powinna być pokryta specjalnym, antypoślizgowym materiałem, aby nie doprowadzić do wypadnięcia kijka z dłoni podczas jazdy.

 

 • Ochrona nadgarstka – dobrze, jeśli rękawica posiada stabilizator nadgarstka lub inny system, który dodatkowo chroni nadgarstek przed urazami, np. podczas upadków.

 

Jak dobierać rękawice?

Rękawice narciarskie powinny nie tylko mieć odpowiednie parametry czy być wyposażone w konkretne elementy. Przede wszystkim powinny być dobrane rozmiarowo. W tym celu zawsze przed zakupem rękawic należy je przymierzyć – im więcej modeli się wypróbuje, tym większa szansa na znalezienie idealnego produktu. Panie powinny wybierać rękawice spośród modeli dla kobiet, a panowie – dla mężczyzn. Zwykle męskie rękawice są np. zbyt obszerne dla pań, w związku z czym nie spełniłyby swojego zadania. Tym samym rękawice damskie mogą być dla panów zbyt ciasne. Przy wyborze rękawic znaczenie ma także ich design, choć nie powinien być on najważniejszym kryterium podczas zakupu.

 

Gadżety w rękawicach narciarskich

Obecnie producenci prześcigają się w realizowaniu rękawic narciarskich z dodatkowymi elementami, które przyciągną klientów. Część z nich pozostaje niewykorzystana przez zwykłych użytkowników tras narciarskich, dlatego nie warto kupować zbyt naładowanych gadżetami modeli. Jakie dodatki można znaleźć w rękawicach na narty?

 1. Ściereczkę do gogli.
 2. Kieszeń na karnet.
 3. Chip do naładowania jak skipass.
 4. Otwory wentylacyjne.
 5. GPS.
 6. Wyświetlacz pokazujący np. prędkość jazdy.
 7. System ogrzewania elektrycznego.

 

Rękawice narciarskie powinny być nie tylko wodoszczelne, ale też paraprzepuszczalne. Ponadto osoby, którym łatwo marzną ręce, powinny sięgnąć po modele z ociepleniem. Ważne jest także to, aby rękawice narciarskie były dobrze dopasowane do ręki – nie były ani zbyt luźne, ani także zbyt ciasne. Wygodne, wysokiej jakości rękawice zapewnią bezproblemową jazdę w każdych warunkach pogodowych, bowiem dłonie nie tylko będą rozgrzane, ale też nie będą się pocić. Miłośnicy gadżetów mogą skusić się na zakup specjalnych rękawic z takimi dodatkami jak GPS, elektryczne ogrzewanie czy mały wyświetlacz ukazujący kilka podstawowych parametrów jazdy.

Jak wybrać rękawice narciarskie?
Rate this post