Jak wybrać sanki?

Dzieciństwo nieodłącznie kojarzy się z sankami. Trudno znaleźć choć jedną osobę, która w swoich młodych latach choć raz w zimie nie skorzystała z przyjemności zjazdu z górki na tego rodzaju sprzęcie. Dziś wybór sanek jest na tyle duży, że każdy rodzic może znaleźć coś odpowiedniego dla swojej pociechy, bez względu na jej wiek. Sanki to wspaniała zabawa, w dodatku na świeżym powietrzu, dlatego warto w nie zainwestować. Jak wybrać sanki, aby zadowolić młodych entuzjastów zabaw na śniegu?

Saniami posługiwano się już w starożytności, zwłaszcza w rejonach, gdzie duże warstwy śniegu pokrywały ląd przez większą część roku. Początkowo były wykorzystywane wyłącznie do transportu dóbr czy ludzi, dopiero w czasach współczesnych zmieniło się ich zastosowanie. Dziś sanki służą przede wszystkim do zabawy dla dzieci: zjeżdżania z górek, tworzenia kuligów czy przemieszczania się po ulicy lub chodniku.

 

Sanki drewniane, metalowe czy plastikowe?

Wiele osób zastanawia się, jakie sanki kupić swojemu dziecku. Wybór jest między drewnianymi, metalowymi lub plastikowymi modelami. Najbardziej tradycyjne sanki do sanki drewniane, najlepiej wykonane z drewna drzew liściastych. Są estetyczne i wytrzymałe. Takie sanki powinny posiadać metalowe ochraniacze na płozach. Sanki metalowe są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, nawet przewyższają w tym sanki drewniane. Natomiast sanki plastikowe to najtańsze i najlżejsze modele sanek, ale też mogą szybko ulec zniszczeniu.

 

Elementy wyposażenia sanek

Obecnie sanki to nie tylko płozy i siedzisko. To także inne elementy dodatkowe, które pomagają w kierowaniu sankami czy wygodnym ułożeniu się na nich. Warto dowiedzieć się, jakie wyposażenie oferują producenci sanek, aby dobrać je do potrzeb swojego dziecka. Mogą one bowiem w znaczący sposób ułatwić korzystanie z sanek czy zapewnić lepsze wrażenia z jazdy. W jakie ciekawe dodatki zaopatrzone są sanki?

 

 • Oparcie – sprawdzi się zwłaszcza w przypadku sanek do ciągnięcia dla młodszych użytkowników. Sanki z oparciem pozwolą wygodnie ułożyć się na sankach i zagwarantuje, że dziecko z nich nie spadnie. Oparcie może być zdejmowane lub przymocowane na stałe.
 • Podnóżek – przyda się w przypadku dzieci, które wolą zjeżdżać na siedząco.
 • Hamulec – w niektórych rodzajach sanek, zwłaszcza w przypadku plastikowych ślizgaczy, montowane są hamulce, które pozwolą dziecku spowolnić sanki albo je całkowicie zatrzymać, jeśli zajdzie taka potrzeba.
 • Sznurek do ciągnięcia – niezbędny element w przypadku sanek do ciągnięcia, ale i nie tylko. Sznurek z odpowiednim uchwytem pozwoli w łatwy sposób pociągnąć sanki na górę, jeśli dziecko chce z niej zjechać.
 • Kierownica – ten element pojawia się niekiedy w sankach plastikowych i ma ułatwić kierowanie sankami podczas jazdy.

 

 • Pasy bezpieczeństwa – montowane najczęściej w sankach plastikowych dla najmłodszych użytkowników. Zapewniają ochronę dziecka na najwyższym poziomie.

 

Rodzaje sanek

Sanki można dobierać nie tylko ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Można także posłużyć się prostym podziałem, który mówi o zastosowaniu sanek. Niektórzy producenci w ten sposób pomagają klientom w doborze idealnego sprzętu. Jakie rodzaje sanek można zatem zakupić w sklepach?

 

 • Sanki do ciągnięcia – z szerokimi płozami, idealne do jazdy po płaskim terenie.
 • Sanki do zjeżdżania – wytrzymałe, szybkie, z wąskimi płozami.
 • Sanki uniwersalne – nadają się zarówno do ciągnięcia po płaskim terenie, jak i zjeżdżania. Większość z nich, zwłaszcza modele drewniane i metalowe, są na tyle wytrzymałe, że może na nich zjeżdżać także osoba dorosła.
 • Sanki sportowe – to specjalistyczne, lekkie sanki z włókna węglowego lub szklanego do jazdy po torach. Mogą być bardzo drogie.

 

 • Ślizgacze – niewielkie sanki plastikowe do ślizgania się po górce niemal w każdej pozycji.

 

Sanki to wspaniała zabawa dla dzieci na świeżym powietrzu. Mogą być drewniane, metalowe, plastikowe, przeznaczone do ciągnięcia lub szybkiego zjeżdżania z górki. Warto podarować swojemu dziecku taki sprzęt, aby mogło aktywnie spędzać wolny czas podczas zimy, integrowało się z innymi dziećmi podczas wspólnych zabaw na śniegu i polepszało swoje zdrowie na skutek przebywania na dworze.

Jak wybrać sanki?
Rate this post