Jak wybrać skarpety narciarskie?

Wiele osób uprawiających narciarstwo ma problem z marznącymi stopami. Buty narciarskie nie zawsze stanowią wystarczającą ochronę przed zimnem – może to wynikać np. z ich niedopasowania do stopy lub z zastosowania w nich kiepskiego ocieplenia. W takim wypadku warto sięgnąć po dodatkowe zabezpieczenie przed zimnym powietrzem w postaci skarpet narciarskich. Co warto wiedzieć o tych produktach, aby wybrać najlepsze modele?

Skarpety narciarskie różnią się od zwykłych skarpet. Już na pierwszy rzut oka można ocenić, że mają one inną budowę, są wyższe i posiadają dodatkowe ochraniacze. Obecnie na rynku jest tak duży wybór skarpet narciarskich, że każdy znajdzie produkt odpowiedni dla siebie – z łatwością można zakupić skarpety dla osób, którym stopy bardzo marzną, czy dla tych, którzy mają problem z ich nadmiernym poceniem się. Co warto wiedzieć o skarpetach narciarskich?

 

Materiał skarpet narciarskich

W przypadku skarpet na narty bardzo duże znaczenie ma materiał użyty do ich wyprodukowania. To właśnie on nadaje im specyficzne właściwości. Warto pamiętać, że na komfortową jazdę na nartach mają wpływ nie tylko buty czy narty, ale także właśnie skarpety. Zabezpieczają one stopę przed otarciami, pęcherzami czy podrażnieniami, a ponadto mogą pomóc w amortyzacji wstrząsów. Jakie materiały najczęściej wykorzystuje się w skarpetach narciarskich?

 

  • Wełna – to doskonały termoizolacyjny materiał, który utrzymuje ciepło stopy. Sprawdzi się nawet w przypadku silnych mrozów.
  • Wełna Merino – to wysokiej klasy wełna z owiec górskich hodowanych obecnie na całym globie, choć przede wszystkim w Australii. Taka wełna jest bardzo lekka i miękka, utrzymuje stopę w suchości, a jednocześnie gwarantuje ochronę przed zimnem. Co więcej działa także antybakteryjnie i nie elektryzuje się.
  • Bawełna – jeden z najpopularniejszych materiałów, z których wykonuje się skarpety, nie tylko narciarskie. Jest wytrzymała, miękka, oddycha, ale też bardzo łatwo ulega zawilgoceniu. Nie za bardzo więc nadaje się dla osób mających problem z poceniem się stóp.
  • Akryl – ten materiał syntetyczny to częsty dodatek np. do skarpet wełnianych. Nadaje im sprężystości, a ponadto dobrze izoluje.

 

  • Lycra – sztuczne włókno, które także dodaje się do skarpet narciarskich. Dzięki obecności akrylu skarpety lepiej dopasowują się do stopy.

 

Skarpety narciarskie – jak wybrać?

W przypadku skarpet narciarskich ważny jest materiał, ale i nie tylko. Warto pamiętać, że powinny być one odpowiednio wysokie, aby wystawać poza but. Tylko takie skarpety ochronią goleń przed urazami, zwłaszcza że w narciarstwie ta część nogi jest na podrażnienia wyjątkowo narażona. Ponadto skarpety narciarskie powinny mieć porządny ściągacz, który pozwoli utrzymać je w miejscu przez cały okres jazdy. Należy jednak pamiętać, aby nie był on zbyt ciasny, gdyż może to powodować dyskomfort. Warto także zdecydować się na taki model skarpet, który jest antybakteryjny, posiada usztywnienie kostki czy kanał wentylacyjny.

 

Dobór skarpet powinien być także dopasowany do wieku, płci czy umiejętności narciarza. Dzieciom warto kupić specjalne, kolorowe skarpety przeznaczone dla najmłodszych użytkowników tras narciarskich. Panie powinny zdecydować się na kobiece modele, wąskie i wyprofilowane, natomiast dla panów przygotowano skarpety o większych rozmiarach, często likwidujące nieprzyjemny zapach. Dobrze jest także zwrócić uwagę, że skarpety narciarskie powinny być zróżnicowane, tzn. skarpeta prawa powinna być dopasowana do nogi prawej, a lewa skarpeta – do nogi lewej.

Skarpety narciarskie mogą wydawać się mało ważnym elementem stroju narciarskiego, jednak bez nich nogi mogą marznąć, nadmiernie się pocić czy ulegać otarciom. Skarpety to zatem doskonała ochrona stopy, bez której żaden narciarz nie powinien wyruszać na stok. Zamiast męczyć się w zwykłych skarpetach, które w ogóle nie utrzymują ciepła, lepiej zaopatrzyć się w specjalne skarpety narciarskie, przygotowane do użytkowania w niskich temperaturach i podczas dużego wysiłku. Skarpety te pozwolą w pełni rozkoszować się jazdą, bez względu na warunki pogodowe. Zapewnią ciepło, będą oddychać, a do tego mogą działać antybakteryjnie i zniwelować nieprzyjemne zapachy.

Jak wybrać skarpety narciarskie?
Rate this post