Jak wybrać spodnie narciarskie?

Przy zakupie stroju narciarskiego dużą uwagę kieruje się ku kurtkom. Bezsprzecznie to bardzo istotny element wyposażenia do białego szaleństwa, jednak warto także pamiętać o spodniach narciarskich. One także powinny posiadać specjalne właściwości, aby zapewnić ciepło użytkownikowi. Tylko odpowiednio dobrane modele pozwolą w pełni korzystać z jazdy, nawet podczas deszczu czy obfitych opadów śniegu. Jak wybrać spodnie narciarskie, aby spełniły swoje zadanie?

Wybór spodni narciarskich wydaje się prosty, jednak nie jest to do końca prawda. Lepiej dowiedzieć się o tego typu spodniach czegoś więcej, aby ostatecznie podjąć decyzję w oparciu o istotne kwestie, a nie np. tylko biorąc pod uwagę ich design. Oczywiście wygląd spodni i ich dopasowanie do pozostałych części narciarskiej garderoby jest ważny, ale zdecydowanie nie najważniejszy. Spodnie narciarskie przede wszystkim powinny sprawdzić się w niekorzystnych warunkach pogodowych, przy dużym mrozie oraz w razie upadku.

 

Najważniejsze cechy spodni narciarskich

Spodnie narciarskie dość często mają kontakt ze śniegiem lub wodą, np. w razie upadku czy przy siadaniu na wyciąg podczas złej pogody. W związku z tym powinny charakteryzować się konkretnymi właściwościami. Warto zaopatrzyć się w modele wysokiej jakości znanych producentów, bowiem tylko takie produkty zapewniają odpowiednią ochronę przed zimnem i wiatrem. Jakie powinny być spodnie narciarskie, aby spełniły swoją rolę?

 

  • Wodoszczelne – tylko nieprzemakalne spodnie zagwarantują komfort jazdy w każdych warunkach pogodowych.
  • Oddychające – paroprzepuszczalne spodnie zapewnią odprowadzenie potu na zewnątrz, a to z kolei wpłynie na suchość skóry pod ubraniem.
  • Dopasowane – tylko modele dostosowane do sylwetki zagwarantują dobre właściwości termoaktywne. Ponadto będą też najlepiej się prezentować.

 

  • Wygodne – spodnie narciarskie muszą zapewniać swobodę ruchu, dlatego zawsze przed zakupem należy je przymierzyć. W niewygodnych spodniach trudno będzie poruszać się na stoku, a do tego takie spodnie mogą powodować ucisk czy podrażniać skórę.

 

Membrany spodni narciarskich

W przypadku spodni narciarskich kupujący ma do wyboru dwa podstawowe typy membrany: membranę mikroporowatą oraz membranę hydrofilową. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, zbudowana jest z mikroporów, które nie przepuszczają wody do wnętrza, natomiast pozwalają na wydostawanie się potu na zewnątrz. Taka membrana jest więc oddychająca i zapewnia wentylację. Jej wadą jest fakt, że po praniu czy długoletnim użytkowaniu pory mogą się zatykać, a to z kolei prowadzi do utraty właściwości oddychających przez materiał.

Membrany hydrofilowe także są oddychające, ale działają na innej zasadzie. Taki materiał nie posiada porów, więc jest całkowicie wodoszczelny. W przypadku tego rodzaju membran wentylacja następuje poprzez reakcję chemiczną, czyli osmozę. Tego rodzaju odzież najlepiej sprawdzi się w przypadku dużych mrozów. Tam, gdzie temperatury są nieco bardziej umiarkowane, lepiej skorzystać z membrany mikroporowatej.

Dodatkowe elementy

Spodnie narciarskie powinny też posiadać dodatkowe elementy, o których nie można zapominać. Jednym z nich jest zamek w nogawce, aby spodnie można było bez problemu założyć na but. Spodnie muszą być także dopasowane w pasie lub posiadać szelki – dzięki temu nie dojdzie do zsunięcia się spodni np. podczas upadku. Warto także zwrócić uwagę na zamki i szwy, które powinny być wodoszczelne. Można także zaopatrzyć się w spodnie podwyższane z tyłu, ze specjalnym wzmocnieniem, aby chronić nerki i dolną część kręgosłupa.

Spodnie narciarskie to niezwykle ważna część stroju narciarza. Powinny być nieprzemakalne, oddychające, dopasowane i wygodne. Dzięki wielu modelom spodni bez problemu można wybrać także takie, które będą atrakcyjne wizualnie, a nie tylko funkcjonalne. Dobre spodnie narciarskie pozwolą cieszyć się z jazdy bez martwienia się o pogodę. Będą chronić nogi przed zimnem i wiatrem, a także śniegiem, zwłaszcza w przypadku wywrotek. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości spodnie, aby mogły służyć przez wiele lat.

Jak wybrać spodnie narciarskie?
Rate this post