Jak wybrać walizkę?

Podróżowanie nieodzownie łączy się z transportem ubrań i nie tylko.  Niepozorne opakowanie na bagaż może być prawdziwym wybawieniem, jeśli jest lekkie, a jednocześnie umożliwia zapakowanie wielu rzeczy. Jaką walizkę wybrać, aby spełniła swoje zadanie?

Standardowa walizka przypomina prostopadłościan i jest zazwyczaj wykonana z tworzywa sztucznego. Każdy, kto wybiera się w podróż, powinien posiadać walizkę, aby zapakować do niej swój dobytek. Powinna być na tyle wytrzymała, aby chronić zawartość. Nikt w trakcie podróżowania nie chce przecież martwić się, czy jego rzeczy są właściwie zabezpieczone. Dodatkowo walizka powinna być dostosowana do rodzaju podróży, inna bowiem sprawdzi się podczas podróżowania samochodem na krótkim dystansie, inna podczas dalekich wypraw lotniczych. O czym pamiętać przy zakupie walizki, aby zdobyć praktyczny i trwały model?

 

Walizka turystyczna – na co zwrócić uwagę?

Wybór dobrej walizki nie jest prosty. W sklepach nie brakuje przeróżnych modeli, które przyciągają ciekawym wzornictwem czy nietypowymi kształtami. Walizka jednak przede wszystkim powinna być praktyczna i pojemna, aby w pełni nadawała się do podróżowania. Jakie kwestie należy rozpatrzyć przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie walizki?

  1. Materiał – walizki mogą być miękkie lub twarde. Te pierwsze wykonane są z tekstyliów syntetycznych i sprawdzą się wyłącznie w przypadku podróżowania samochodem czy pociągiem. Walizki twarde to produkty przeznaczone także do wypraw lotniczych. Wykonuje się je przy użyciu tworzyw sztucznych, np. poliwęglanu, polipropylenu czy włókna szklanego. Są bardzo popularne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i dobrze chronią swoją zawartość.
  2. Wielkość – ten parametr powinien być dostosowany do rodzaju podróży. Walizki małe sprawdzą się przede wszystkim jako bagaż podręczny w samolocie, muszą mieć jednak konkretne rozmiary. Walizki duże, np. takie o pojemności około 100 litrów, to odpowiednie produkty dla osób odbywających dalekie wyprawy i potrzebujących sporo miejsca, aby zabrać wszystkie niezbędne rzeczy.
  3. Kółka – to bardzo praktyczny dodatek w walizkach twardych. Kółka powinny obracać się o 360 stopni i być wykonane z kauczuku (a nie z plastiku). W małych walizkach lepiej sprawdzą się kółka podwójne, natomiast w przypadku większych walizek lepiej zdecydować się na modele z aż czterema kółkami.
  4. Uchwyt – niezbędny element wyposażenia walizki, zwłaszcza w przypadku modeli twardych z kółkami. Uchwyt powinien być wykonany z aluminium lub innego wytrzymałego materiału i łatwo się wysuwać. Dodatkowo walizka powinna posiadać uchwyt stały, aby można ją było łatwo chwycić i przenieść, np. po schodach.
  5. Zabezpieczenia – aby dodatkowo zabezpieczyć swój dobytek przed osobami trzecimi, warto zaopatrzyć się w modele z zamkami szyfrowymi. Najlepiej zakupić walizki z systemem TSA. Walizki ze zwykłymi kłódkami raczej nie będą stanowić żadnego wyzwania dla złodziei, którzy szybko sobie z nimi poradzą.

 

Dodatkowe wyposażenie walizki

Aby dostosować walizkę do potrzeb, można ją doposażyć w ciekawe akcesoria. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnych przegródek do segregowania. Inne elementy, które ułatwiają podróżowanie i przechowywanie bagażu, to np. różnego rodzaju saszetki, kosmetyczki, torby na laptopa, etui na koszule, pojemniki do pakowania, identyfikatory czy kłódki. Nabycie tego rodzaju produktów powinno zależeć od indywidualnych wymagań.

Podróżowanie to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu. Aby było bezstresowe i wygodne, należy zaopatrzyć się w dobrą walizkę. Do najczęściej kupowanych modeli zaliczyć można walizki twarde z kółkami. Tego rodzaju sprzęt sprawdzi się zarówno podczas podróżowania samochodem, jak i samolotem. Doskonale chroni dobytek przed uszkodzeniami i kradzieżą, zwłaszcza poprzez odpowiednie zabezpieczenia w postaci np. systemu TSA. Osoby wybierające się w podróż samochodem mogą zdecydować się na walizkę miękką, do której można bez problemu upchać bardzo dużo przedmiotów. Wybór walizki zależy od indywidualnych potrzeb i tym przede wszystkim powinien kierować się każdy turysta.

Jak wybrać walizkę?
Rate this post