Jaki namiot na camping? Który dla dziecka?

Wybór namiotu turystycznego zależy od wielu czynników – naszego stylu podróżowania i tego, co zazwyczaj zabieramy ze sobą w plenerowe wycieczki. Istnieją jednak takie kryteria, które należy zawsze wziąć pod uwagę. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich oraz omawiamy kilka najpopularniejszych rodzajów namiotów.

Najważniejsze aspekty namiotu

Dobrej jakości namiot turystyczny powinien chronić nas przed wiatrem i deszczem. Jeśli obawiamy się tego pierwszego, warto wybrać model w kształcie tunelu lub kopułki. Im więcej pałąków stelaża, tym lepsze zabezpieczenie przed wiatrem. Pamiętajmy, że namiot turystyczny w kształcie tunelu może przepuszczać nieco wody do środka.

Waga i łatwość w rozstawianiu

Namiot powinien zapewniać nam dobrą ochronę, a przy tym ważyć jak najmniej. Najlżejsze będą modele ze stelażem aluminiowym. Warto mieć świadomość tego, że jeden namiot 4 osobowy waży mniej niż dwa namioty 2 osobowe. Ważna jest również niewielka objętość zwłaszcza podczas wycieczek rowerowych, kajakowych czy campingu za granicą. Niewielkie rozmiary naszej przenośnej chatki sprawiają, że zmieścimy namiot do bagażu podręcznego. Jeśli chodzi o prostotę stawiania namiotu to najlepiej pod tym względem wypadają modele jednopowłokowe bez podwieszanej sypialni.

Ilość dostępnej przestrzeni

Powierzchnia namiotu decyduje o naszej wygodzie za dnia, a szczególnie w nocy. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na czynniki związane z ergonomią w namiocie. Komfortowa wysokość konstrukcji zaczyna się zazwyczaj od 90 centymetrów. Elementem, który znacznie ułatwia życie w namiocie, jest przedsionek. Powinien być on na tyle duży, byśmy mogli zmieścić w nim bagaż, mokre rzeczy, a nawet byśmy mieli możliwość gotowania, jeśli na dworze akurat pada silny deszcz. Rozmiar przedsionka zależy od tego, dla ilu osób jest przeznaczony. Namiot 2 osobowy powinien mieć większy przedsionek od jednoosobówki.

Namiot dziecięcy – czy to rozwiązanie na camping?

W sklepach nie znajdziemy specjalnych namiotów turystycznych, które byłyby przeznaczone dla dzieci. Maluch powinien znajdować się pod opieką rodzica także i w namiocie. Dlatego rodzicom podróżującym z dziećmi poleca się po prostu namioty rodzinne, które są niezwykle wygodne i przestrzenne. Namiot dla dzieci jest dostępny bardziej jako „zabawka”, w sam raz do umieszczenia na działce w czasie lata.

Co przyda się jako wyposażenie?

Oczywiście równie ważnym jest odpowiednie wyposażenie namiotu, bez którego kemping skazany jest na fiasko. Jeszcze w sklepie sprawdźmy, czy namiot posiada wszystkie elementy. Istnieje wiele dodatkowych opcji, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo korzystania z namiotu. Należy do nich dodatkowa warstwa znajdująca się pod podłogą w sypialni, kolejny przedsionek, śledzie o większej długości, a także elementy odblaskowe.

Cena namiotu – ile wyniesie?

Tutaj odpowiedź zależy oczywiście od wielu czynników. Dla jednej osoby znajdziemy już dobrej jakości namiot do 300 zł. Żeby zaoszczędzić warto szukać dobrych ofert w sklepach internetowych, gdyż ceny w takich miejscach są zazwyczaj niższe niż w sklepach. Pamiętajmy jednak o tym, że lepiej zapłacić nieco więcej niż mieć zepsutą wycieczkę z powodu złych warunków w namiocie.

Rate this post