Jaki wybrać orbitrek stacjonarny?

Ćwiczenia w domu to doskonały sposób, aby poprawić swoją kondycję i korzystnie wpłynąć na zdrowie. Można w tym celu zakupić specjalny sprzęt, który obecny jest także na siłowniach. Bardzo dobrym urządzeniem do treningu jest orbitrek – obecnie można go zakupić niemal w każdym większym sklepie sportowym. Co warto wiedzieć, aby wybrać odpowiedni orbitrek stacjonarny?

Wielu trenerów personalnych poleca ćwiczenia na orbitreku. Sprzęt ten jest tak zachwalany przede wszystkim ze względu na to, że angażuje do pracy niemal całe ciało. Można uznać, że łączy w sobie bieganie, jazdę na rowerze i marsz pod górę. Trening na orbitreku pomaga zrzucić zbędne kilogramy, wysmukla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję, a także polepsza samopoczucie. Każdy wysiłek fizyczny pomaga pozbyć się stresu i odreagować przykre wydarzenia, dlatego warto kilka razy w tygodniu uprawiać jakiś sport, np. właśnie poćwiczyć na orbitreku. Na co zwrócić uwagę przy zakupie orbitreka stacjonarnego?

 

Rodzaje orbitreków

Zanim zapadnie decyzja o zakupie orbitreka, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje tego sprzętu można znaleźć w sklepach. W tym przypadku duże znaczenia ma cena – im model tańszy, tym będzie on mniej odporny na uszkodzenia i wyposażony w gorsze akcesoria. W takim przypadku warto zdecydować się na lepszy model, nawet mimo nieco wyższej ceny. Jakie rodzaje orbitreków można kupić?

 

  • Orbitrek mechaniczny – to najprostszy i najtańszy model orbitreka. Niestety jest także dość głośny, a opór można zmieniać jedynie w sposób ręczny za pomocą pokrętła. Ponadto orbitreki mechaniczne pracują w oparciu o pasek klinowy, który z czasem może się zniszczyć.
  • Orbitrek magnetyczny – to bardziej nowoczesny model orbitreka. Nie ma w nim paska klinowego, są natomiast zamontowane specjalne magnesy. W związku z tym pracuje on o wiele ciszej od orbitreka mechanicznego. W zależności od modelu opór można zmieniać ręcznie lub przy pomocy specjalnego panelu.

 

  • Orbitrek elektromagnetyczny – to najbardziej zaawansowany orbitrek, wyposażony w silnik elektryczny. Jest bardzo cichy i można w nim ustawiać wysokie poziomy oporu. Jest też najbardziej wytrzymały ze wszystkich orbitreków.

Orbitreki – na co zwrócić uwagę?

Wybór właściwego rodzaju orbitreka to nie wszystko. W przypadku decyzji o jego nabyciu należy zwrócić uwagę także na inne jego elementy, w tym wymiary czy oferowane funkcje dodatkowe. O czym pamiętać przy zakupie orbitreka, aby zaopatrzyć się w odpowiedni model?

 

  • Waga – orbitreki najczęściej są przeznaczone dla osób do 100 kg. Jeśli będzie użytkowany przez osobę ważącą więcej, należy wybrać model o granicy wagowej 150 kg czy 200 kg.
  • Rozmiar – inny orbitrek będzie pasować osobie wyższej, inny osobie niższej. Warto więc przed zakupem wypróbować dany orbitrek. Niektóre modele umożliwiają także regulację kroku.
  • Konstrukcja – rama to niezwykle ważna część orbitreka. Jeśli jest kiepskiej jakości, wówczas orbitrek nie spełni swojego zadania i szybciej się zniszczy. Warto zwrócić na to uwagę, bowiem rama jest istotniejsza niż jakiekolwiek zaawansowane funkcje dodatkowe takiego sprzętu.
  • Wyświetlacz – panel może służyć nie tylko do zmiany ustawień treningowych, ale także do podglądu szybkości tętna, ilości spalonych kalorii czy przebytych kilometrów.

 

  • Akcesoria dodatkowe – np. głośniki umożliwiają słuchanie muzyki podczas ćwiczeń, a specjalny uchwyt pozwala na umieszczenie w nim bidonu.

Orbitrek to doskonały sprzęt do ćwiczeń. Pozwala nie tylko na wzmocnienie mięśni nóg, ale także mięśni ramion i brzucha. Kształtuje również pośladki. Dzięki niemu można także zgubić zbędne kilogramy i polepszyć wydolność organizmu. Warto zaopatrzyć się w tego rodzaju urządzenie, aby móc spokojnie trenować w domu kiedy tylko ma się na to ochotę, bez konieczności kupowania karnetu na siłownię. Orbitrek pozwoli także na poprawę samopoczucia, bowiem pozwala na wyładowanie negatywnej energii i dostarczenie endorfin.

Rate this post