Jaki wybrać plecak turystyczny?

Aby być w formie, warto uprawiać jakąś aktywność fizyczną. Jedni decydują się na bieganie, inni na jeżdżenie na rowerze lub zapisanie się na siłownię. Dobrymi sposobami na zdrowe spędzanie wolnego czasu są także piesze wędrówki i wspinaczki. Podczas takich wypraw nie tylko wzmacnia się mięśnie i poprawia wydolność organizmu, ale także można podziwiać widoki i relaksować się na łonie natury. Aby móc spokojnie wędrować, potrzebny jest jednak dobry plecak. Jaki model plecaka wybrać, aby spełnił oczekiwania?

W Polsce miejsc do wędrowania jest mnóstwo. Wspaniałe jeziora, piękne góry – wystarczy tylko spakować rzeczy i ruszyć w drogę. Można także w tym celu wybrać się za granicę, gdzie każdy znajdzie lokalizację odpowiednią dla siebie. Podczas tego rodzaju aktywności fizycznej niezbędne jest posiadanie plecaka, aby móc umieścić tam wszystkie konieczne przedmioty, w tym odzież, obuwie, jedzenie, ręcznik, a niejednokrotnie także śpiwór czy apteczkę. O czym należy pamiętać przy zakupie plecaka, aby wybrać funkcjonalny model?

 

Plecak turystyczny – na co zwrócić uwagę?

Plecak to podstawowy element wyposażenia każdego piechura i miłośnika wspinaczki. Jednak nie każdy model sprawdzi się w danej sytuacji. W związku z tym warto zastanowić się, do czego plecak będzie używany – czy do długich, kilkudniowych wypraw czy może jedynie jednodniowej eskapady? Ma to duże znaczenie, bowiem plecaki na krótkie wędrówki mogą być bardzo proste, natomiast te do dłuższych podróży powinny mieć właściwą konstrukcję i spore rozmiary. Jakie kwestie należy rozpatrzyć przed zakupem plecaka?

  1. Pojemność – najczęściej wyrażana jest przez producentów w litrach. Plecak o pojemności poniżej 30 litrów sprawdzi się podczas krótkich wędrówek, plecaki o pojemności powyżej 50 litrów to najlepszy wybór dla entuzjastów dalekich wypadów.
  2. Usztywnienie lub stelaż – zwykłe usztywnienie pleców zazwyczaj stosuje się w plecakach o niewielkich rozmiarach, aby zwiększyć komfort ich użytkowania. Stelaże to już całe konstrukcje z aluminium lub nawet włókna węglowego, aby plecak dobrze przylegał do ciała. Stelaż w dużym stopniu wpływa na komfort poruszania się, nawet przy mocno zapakowanych plecakach.
  3. System nośny – może być regulowany lub nieregulowany. Ten pierwszy pozwala na przemieszczanie szelek w górę i w dół, a nie tylko na zmianę ich długości, co powoduje lepsze dostosowanie plecaka do długości tułowia. Jest przede wszystkim stosowany w plecakach o dużej pojemności. Plecaki mniejsze, dzięki temu, że nie posiadają systemu nośnego regulowanego, charakteryzują się niższą wagą.
  4. Szelki – nieodłączny element plecaka. Szelki powinny być wyściełane miękkim materiałem, wytrzymałe i wyprofilowane.
  5. Pas biodrowy – niezbędny przy plecakach o dużych gabarytach. Pozwala na przeniesienie ciężaru bagażu na biodra, a tym samym odciążenie ramion i kręgosłupa. Powinien być wygodny, ponieważ przede wszystkim stosuje się go podczas długich wypraw.
  6. System nawadniający (camelback) – plecaki z takim systemem mają zamontowany wewnętrzny zasobnik na wodę, który umożliwia jej picie podczas wędrówki bez zatrzymywania się.
  7. Wentylacja – niektóre modele plecaków posiadają także wentylację. Może ona przybierać różne formy, np. siatek, specjalnych wkładów czy wygięcia plecaka.
  8. Komin – pozwala na zwiększenie pojemności plecaka. Niektóre kominy można także odczepiać i używać jako torby.
  9. Dodatkowe mocowania – aby przyczepić do plecaka kask, czekany czy inne elementy niezbędne podczas wędrówek i wspinaczek.

 

Dodatkowe wyposażenie plecaka

Plecak można także doposażyć, aby dostosować go w pełni do swoich potrzeb. Dobrym pomysłem będzie zakup pokrowców przeciwdeszczowych – przydadzą się, aby zabezpieczyć dobytek w razie złej pogody. Do plecaka można także dokupić takie akcesoria jak: worki transportowe, pasy piersiowe, kieszenie boczne czy dodatkowe wyściełanie szelek.

Każdy piechur czy alpinista potrzebuje plecaka. To doskonały sposób na przechowywanie i transport dobytku. Osoby lubiące krótkie wędrówki powinny zaopatrzyć się w lekki model, najlepiej usztywniany na plecach, z wygodnymi szelkami i wyposażony w kieszenie. Miłośnicy dalekich i długich wypraw powinni zdecydować się na produkt bardziej skomplikowany, pojemniejszy, ze stelażem i pasem biodrowym.

Jaki wybrać plecak turystyczny?
Rate this post