Jaki wybrać rower?

Dziś bycie fit stało się niezwykle modne. Na siłowniach nie brakuje ćwiczących, ulice zapełniły się od biegaczy i osób uprawiających nordic walking. Widać także coraz więcej rowerzystów. Jazda na rowerze to atrakcyjna forma aktywności fizycznej.  Wzmacnia mięśnie i poprawia kondycję, ale także pozwala na podziwianie widoków i ciekawych miejsc. Jak wybrać rower, aby móc w pełni cieszyć się z jazdy?

Bez wątpienia jazda na rowerze to duża korzyść dla zdrowia. Fani dwukołowców podkreślają, że ten rodzaj sportu pozwala na polepszenie wydolności organizmu, zrzucenie zbędnych kilogramów, obniżenie poziomu „złego” cholesterolu czy wzmocnienie mięśni nóg, brzucha i grzbietu. Ponadto jeżdżenie na rowerze redukuje napięcie i stres. Rower to aktywność fizyczna, którą może wykonywać praktycznie każdy – jedynymi przeciwwskazaniami mogą być np. zaawansowane choroby stawów lub kręgosłupa.

 

Typy rowerów

Gdy zapadła decyzja o zakupie roweru, warto przede wszystkim zastanowić się, jak często i gdzie będzie używany. Inny model bowiem sprawdzi się w przypadku dojazdów do pracy, inny w sytuacji, gdy ktoś zamierza ścigać się w zawodach. Zakup roweru, który będzie użytkowany sporadycznie, z pewnością nie nadwyręży zbytnio domowego budżetu. Jednak zaopatrzenie się w nieco lepszy rower do treningów, którym będzie można jeździć także np. w deszcz, to już nieco większy wydatek. Jakie wyróżnia się typy rowerów i w jakich okolicznościach sprawdzą się najlepiej?

  1. Rower górski (MTB) – to sprzęt idealny do poruszania się po trudnym terenie, np. szlakach leśnych czy górskich ścieżkach. Rower górski jest bardzo wytrzymały, ciężki, wyposażony w amortyzatory i szerokie koła. Nie nadaje się do jazdy po mieście czy jazdy rekreacyjnej.
  2. Rower szosowy – tego rodzaju rowery to sprzęt przeznaczony do szybkiej jazdy po twardym terenie. Szosówki posiadają szerokie obręcze i cienkie opony. Rowerzysta porusza się na takim rowerze w pozycji pochylonej. Cechą charakterystyczną kolarzówek jest ich specyficzna kierownica, tzw. „baranek”. Rower szosowy to dobry wybór dla osób, które pragną jeździć bardziej wyczynowo, regularnie, może nawet wystąpić w zawodach rowerowych.
  3. Rower trekkingowy – stanowi „złoty środek” pomiędzy rowerem górskim a szosowym. Nadaje się do jazdy po bardzo zróżnicowanym terenie. Ma średniej grubości opony i jest lżejszy od rowerów górskich. Bardzo często do rowerów trekkingowych można przymocować sakwy lub bagażnik. Ta bardzo istotna kwestia sprawia, że rower trekkingowy to odpowiedni sprzęt dla osób lubiących długie wyprawy poza miasto.
  4. Rower miejski – jak sama nazwa wskazuje to rower idealny do jazdy po mieście. Sprawdzi się u osób dojeżdżających rowerem do pracy, czy takich lubiących od czasu do czasu wybrać się na przejażdżkę. Na rowerze miejskim można jeździć w pozycji wyprostowanej, co jest bardzo wygodne w przypadku jazdy rekreacyjnej. Rowery tego rodzaju posiadają najczęściej szerokie siedziska, kierownicę typu jaskółka, błotniki, bagażnik, a niejednokrotnie także przerzutki.

 

Dodatkowe akcesoria rowerowe

Najwięcej osób kupuje rower, aby móc pojeździć na nim kilka razy w tygodniu dla zdrowia. Osprzęt rowerowy, np. przerzutki, manetki czy łańcuch, to elementy konieczne do prawidłowego funkcjonowania roweru i stanowią jego integralną część. W sklepach dostępnych jest jednak wiele gadżetów, które mogą przydać się rowerzystom-amatorom. Jakie dodatkowe akcesoria rowerowe można zakupić?

  1. Licznik rowerowy – do sprawdzania prędkości jazdy czy odliczania przejechanych kilometrów.
  2. Odblaski – aby czuć się bezpiecznie także w nocy czy podczas deszczowych dni.
  3. Bidony i koszyki na bidony – do przewożenia wody i łatwego sięgania po napój podczas jazdy.
  4. Sakwy i torby – dla miłośników długich wypraw.
  5. Nawigacja rowerowa – do bezproblemowego poruszania się po nieznanym terenie.

 

Jazda na rowerze to sport dla każdego. Wystarczy jedynie zakupić dobry sprzęt, dostosowany do potrzeb. Aby poruszać się po mieście nie ma potrzeby nabywania drogich rowerów górskich czy szosowych – wystarczy zwyczajny rower miejski, np. klasyczna „damka”. Osoby lubiące wyjazdy poza miasto powinny zaopatrzyć się w rower trekkingowy, natomiast rowerzyści pragnący jeździć bardziej profesjonalnie – w rower szosowy. Warto posiadać rower i jeździć na nim regularnie, aby polepszyć kondycję i skutecznie wzmocnić mięśnie.

Rate this post