Jakie wybrać buty dla dziecka?

Buty to bardzo ważne elementy dziecięcej garderoby. Trzeba je także często zmieniać, bowiem mała stopa rośnie w zastraszającym tempie. Do tego dzieci uwielbiają rozrabiać na dworze, więc buty raz po raz brudzą się, rozklejają i pękają, a co za tym idzie trzeba kupować kolejne pary. Każdy rodzic wie, jak trudno jest dobrać dziecku buty, a do tego jeszcze nie wywrócić do góry nogami domowego budżetu. Jakie wybrać buty dla dziecka, aby spełniły swoje zadanie?

Dobre buty dla dziecka to podstawa. Większość dolegliwości stóp u dorosłych wynika właśnie z noszenia złego obuwia w młodym wieku. Dlatego tak ważne jest kupowanie porządnych produktów, a nie butów kiepskiej jakości, które nie tylko zaraz ulegną zużyciu, ale też mogą przyczynić się schorzeń w przyszłości. Inne buty należy sprawić dziecku, gdy stawia swoje pierwsze kroki, inne, gdy biega już swobodnie z kolegami i koleżankami po podwórku. Co warto wiedzieć o butach dziecięcych?

 

Buty dla najmłodszych

Stopy najmłodszych dzieci to bardzo delikatne części ciała, o które należy szczególnie zadbać. Buty dla dzieci rozpoczynających chodzenie powinny wykazywać pewne konkretne cechy, aby dziecko mogło bez problemu się w nich poruszać, a rodzic nie musiał się martwić, że jego pociecha nabawi się kontuzji. Jakie wybrać buty dla najmłodszych dzieci?

 1. Z wysokimi cholewkami.
 2. Sznurowane lub zapinane.
 3. Usztywnione z tyłu.
 4. Z szerokim czubkiem.
 5. Elastyczne.
 6. Lekkie.
 7. Z miękkim spodem.

 

Buty dla starszaków

Buty dla starszych dzieci, które mają już pełną kontrolę nad swoim układem ruchu, mogą być bardziej zróżnicowane. Jednak przede wszystkim powinny być wytrzymałe. Dzieci w tym wieku uwielbiają spędzać czas na dworze, np. biegać, grać w piłkę czy jeździć na rowerze, dlatego buty nie mogą być kiepskiej jakości, bo szybko będzie trzeba kupić nowe jeszcze w trakcie danego sezonu. Lepiej wydać nieco więcej pieniędzy i nie martwić się, że po jednym wypadzie z towarzyszami dziecko wróci do domu bez obuwia.

W sklepach obuwniczych nie brakuje butów dla dzieci w każdym wieku. Starszym piechurom można już spokojnie sprezentować półbuty, sandały, balerinki, kaloszki czy buty sportowe. Najlepiej, jeśli będą wykonane z naturalnych materiałów. Dobrze jest także wybierać produkty cenionych producentów, z odpowiednimi wkładkami i wyprofilowaniem. Im starsze dziecko, tym można pozwolić sobie na zakup większej gamy obuwia.

 

Buty dla dziecka – o czym pamiętać?

Buty w znacznym stopniu przyczyniają się do prawidłowego (lub nie) rozwoju stopy. Dlatego nie wolno lekceważyć ich zakupu, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci. Nieodpowiednie obuwie może stopę zdeformować i stać się dla dziecka prawdziwym koszmarem. Im więcej czasu poświęci się na wybranie butów, tym większe szanse, że dziecku będzie wygodnie, a jego stopa spokojnie będzie mogła rosnąć, bez obawy o jakiekolwiek przyszłe dolegliwości. O czym pamiętać, kupując buty dla swoich pociech?

 1. Zawsze należy dobierać buty z dzieckiem. Najlepiej więc zabrać je do sklepu stacjonarnego i uważnie przypatrzeć się, czy but pasuje pod względem rozmiaru i kształtu stopy. Odradza się kupowanie butów dla dzieci przez Internet, chyba że wcześniej dany model został przymierzony w tradycyjnym sklepie obuwniczym.
 2. Buty należy zmieniać systematycznie. Noga dziecka rośnie bardzo szybko, dlatego trzeba bacznie obserwować, kiedy but stanie się już zbyt mały.
 3. Nie wolno ubierać dziecka w buty używane, np. po starszym rodzeństwie. Buty odkształcają się w wyniku użytkowania w indywidualny sposób i nie nadają się do ponownego wykorzystania. Może to doprowadzić do tego, że dziecko nabierze złych nawyków w chodzeniu.
 4. Warto wybierać produkty posiadające certyfikaty, np. mogące się pochwalić pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka.
 5. Nigdy nie należy zmuszać dziecka do noszenia butów ortopedycznych. Zamiast przynieść korzyść, może to źle wpłynąć na dziecięce stopy i układ ruchu. Buty tego rodzaju nosi się tylko wtedy, gdy zadecyduje o tym lekarz.

Zakup butów dla dziecka nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza że ma wpływ na jego rozwój ruchowy. Najlepiej postawić na produkty cenionych producentów, sprawdzone i odpowiednio przygotowane. Najmłodszym dzieciom warto kupić lekkie i elastyczne buty z wysokimi cholewkami i usztywnioną piętą. Starszakom można już zaproponować tenisówki, sandały, balerinki czy inne modne i wygodne modele.

Rate this post