Jaka ławka do ćwiczeń w domu jest najlepsza? Jaką wybrać?

Ławka do ćwiczeń na siłowni to jeden z najważniejszych elementów treningu. Typowa ławeczka posiada regulację nachylenia siedziska oraz stojak na sztangę. Na ogół ćwiczy się na niej klatkę piersiową, ale można też i inne partie mięśniowe.

Jaka ławka do ćwiczeń w domu jest najlepsza?

Pamiętaj, by zawsze sprawdzić solidność, wielkość i komfort użytkowania sprzętu. Kupno ławeczki do domowej siłowni niekoniecznie oznacza jednak to, że trzeba wybrać tą najdroższą. Najlepszy sprzęt do ćwiczeń to taki, która najlepiej odpowiada Twoim specyficznym potrzebom. Powinieneś najpierw wybrać ławeczkę, która najlepiej sprawdza się w rodzaju treningów, które zamierzasz wykonywać. Krótko mówiąc, na pytanie „jaka ławka jest najlepsza?” nie ma uniwersalnej odpowiedzi.

Większość osób decyduje się na zakup ławki głównie do wyciskania sztangi klatką piersiową. Wiele typów ławek oferuje jednak o wiele więcej możliwości. Nawet na tradycyjnej, zwykłej ławeczce można wykonywać ćwiczenia na inne partie mięśni górnych części ciała takich jak ramiona, tricepsy czy mięśnie najszersze grzbietu.

Wybierając ławeczkę, ważne jest by zwrócić uwagę na jej stabilność i wytrzymałość. Jako że ławka ma wytrzymywać obciążenie o dużej wadze, polecane jest kupno takiej, która jest wykonana z wytrzymałego metalu.

Kupując ławeczkę do domowej siłowni, trzeba także zachować pragmatyzm. Jeżeli nie mamy dużo wolnej przestrzeni, warto jest kupić sprzęt mniejszych gabarytów. Przed zakupem warto też dokonać pomiarów, by upewnić się, że dana ławeczka w ogóle zmieści się w danym pomieszczeniu.

Dobre ławki do ćwiczeń zapewniają także komfort podczas ćwiczeń. Kiepski rodzaj materiału obicia ławeczki może być przecież zniechęcający do ćwiczeń. Przed kupnem sprawdź więc, jak wygodne jest obicie ławeczki.

Ostatnim czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest budżet.  Dobrą ławeczkę można kupić już za kilkaset złotych. Trzeba jednak pamiętać, że ławka to tylko część kosztów związanych z powstaniem domowej siłowni. Oprócz niej konieczny jest zakup sztangi, hantli i co najmniej kilkudziesięciu kilogramów obciążenia.

awka do ćwiczeń

Dla kogo odpowiednia jest ławka do ćwiczeń?

Ławka do ćwiczeń to od zawsze jedno z podstawowych narzędzi wykorzystywanych na siłowni. Ćwiczyć na niej mogą niemal wszyscy, młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni. Korzystać z niej nie powinny wyłącznie osoby, które mają przeciwskazania zdrowotne, do wykonywania danego typu ćwiczeń.

Jak przed każdym treningiem, również przed rozpoczęciem ćwiczeń na ławeczce koniecznie przeprowadź rozgrzewkę, co zminimalizuje ryzyko kontuzji. Wykonując najpopularniejsze ćwiczenie na tym sprzęcie, czyli wyciskanie sztangi klatką piersiową, rozsądnie zarządzaj obciążeniem.

Szukasz sportowego sprzętu? Sprawdź trenujesz.pl

Jaka ławka do ćwiczeń w domu jest najlepsza? Jaką wybrać?
5 (100%) 1 vote