Licznik na rower – jaki wybrać? Jak założyć licznik?

Licznik na rower nie jest uznawany za niezbędne akcesorium, jednakże często okazuje się bardzo przydatny. Urządzenie nie tylko pokazuje obecną prędkość, lecz może mieć również inne funkcje, jak choćby możliwość sprawdzenia pracy serca, informacji na jakiej wysokości znajduje się rowerzysta, czy zapisanie przejechanej trasy, co okazuje się bardzo przydatne przede wszystkim na bezdrożach. Co warto wiedzieć przed zakupem licznika na rower?

licznik na rower

Licznik na rower – bezprzewodowy

Na rynku można znaleźć liczniki rowerowe przewodowe oraz bezprzewodowe. W przypadku tych pierwszych konieczne jest użycie przewodu, by licznik mógł kontaktować się z jednostką centralną. Odpowiednio przymocowany kabel nie utrudnia rowerzyście jazdy, jednakże ten rodzaj licznika może łatwo ulec uszkodzeniu w terenie lub podczas upadku. Dużą zaletą liczników bezprzewodowych jest ich niska cena.

Liczniki bezprzewodowe komunikują się z jednostką centralną poprzez fale radiowe, dzięki czemu nie ma konieczności montowania kabla na ramie roweru co jest dużą zaletą liczników tego rodzaju. Wadą urządzenia jest fakt, że niekiedy mogą wstępować zakłócenia – taki problem pojawia się wyłącznie w przypadku liczników korzystających z analogowej transmisji danych.

Co ciekawe na rynku można znaleźć liczniki rowerowe dedykowane dla dzieci – zwykle mają podstawowe funkcje, podobnie jak tradycyjne liczniki występują w wersji przewodowej oraz bezprzewodowej.

licznik na rower Sprawdź!

Przydatne funkcje licznika

Każdy dostępny na rynku licznik na rower wskazuje aktualną prędkość, dystans oraz czas w jakim został pokonany. Dobrze by licznik był wodoodporny – jest to ważne dla każdego rowerzysty, nawet tego poruszającego się przede wszystkim po mieście, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że urządzenie nie zepsuje się w czasie deszczu. Innymi przydatnymi funkcjami są:

– średnia prędkość – dzięki temu można wyliczyć jak dużo czasu potrzeba na dojechanie do wybranego punktu;

– prędkość maksymalna

– odliczanie trasy – pozwala zaprogramować licznik na konkretną długość trasy (np. 30 km), podczas jazdy licznik odlicza ją w dół, dzięki czemu wiadomo jak długi dystans został jeszcze do przejechania;

– dystans całkowity – to funkcja, dzięki której można dowiedzieć się jak dużo kilometrów udało się przejechać w określonym okresie. Licznik dystansu całkowitego dobrze resetować na przykład raz w roku;

– wysokościomierz

–  automatyczny start i stop – dzięki temu poznaje się realny czas przejazdu, bez mierzenia czasu postojów

– licznik spalanych kalorii

– pulsometr

– podświetlany wyświetlacz

– gps – licznik rowerowy z gps pozwala na zapis przejechanej trasy. Dostępne na rynku liczniki tego rodzaju zwykle posiadają większość wymienionych wcześniej funkcji.

Jaki licznik na rower wybrać?

Trudno jednoznacznie powiedzieć jaki licznik rowerowy jest najlepszy, gdyż jest to uzależnione od indywidualnych potrzeb kolarza. Osoby, którym nie zależy na zaawansowanych funkcjach powinny zdecydować się na urządzenie w wersji podstawowej, którego cena nie przekracza 100 zł. Kolejne funkcje wiążą się oczywiście ze wzrostem ceny licznika, urządzenie najwyższej jakości wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset (do ok. 900) złotych.

 

Licznik na rower – jaki wybrać? Jak założyć licznik?
5 (100%) 2 votes