Piłka gimnastyczna – jak wybrać? Jaki rozmiar? Rodzaje piłek

Piłka gimnastyczna to wyposażenie uniwersalne, służące do wykonywania wielu różnorodnych ćwiczeń. Wśród nich znajdziemy sekwencje na wzmocnienie całego ciała, rozluźnienie mięśni, poprawienie kondycji, a nawet ćwiczenia z gatunku rehabilitacyjnych. Kluczem do sukcesu jest dobranie takiego rodzaju i rozmiaru piłki, który będzie odpowiedni dla naszego ciała i celu, jakie chcemy osiągnąć.

piłka gimnastyczna

Piłka gimnastyczna – jak dobrać?

Pierwotnie tego rodzaju wyposażenie było przeznaczone do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Dzisiaj z powodzeniem można stosować je do treningów zwiększających siłę, wzmacniających kondycję, spalających tkankę tłuszczową lub poprawiających rozciągliwość mięśni. Jednak nieodpowiednio dobrana piłka przestaje być sprzymierzeńcem, a staje się wrogiem – stwarza ryzyko dość poważnej kontuzji. Starannie przyłóżmy się do jej wybrania, na początku kierując się czynnikiem, jakim jest nasz wzrost. Tutaj kluczowa jest średnica piłki. Dla osób mierzących do 165 cm idealna będzie średnica wynosząca 55 cm. Idąc od 166 cm w górę, średnicę piłki zwiększa się również o 10 cm – w ten sposób dla osoby o wzroście 176 idealna będzie już piłka o średnicy 75 cm. Podczas siedzenia na piłce kąt między naszym udem a podudziem powinien być prosty, podobnie jak pomiędzy tułowiem a udami. Wybrana przez nas piłka powinna cechować się dużą wytrzymałością, dlatego lepiej zrezygnować z modelów wykonanych z cienkich tworzyw.

piłka gimnastyczna Sprawdź!
piłka gimnastyczna Sprawdź!

Jak wybrać odpowiednią piłkę? Czym się kierować?

Jeżeli zależy nam na certyfikatach jakości to szukajmy oznaczeń takich jak TUV, CE oraz GS. Ponadto wyznacznikiem jakości jest również cena – dobra piłka gimnastyczna kosztować będzie przynajmniej 20 złotych. Teraz czas na dobranie kształtu, który powinien być zgodny z najchętniej wykonywanymi przez nas ćwiczeniami. Najbardziej klasyczne modele są wykonane z gumy, z powierzchnią chroniącą przed poślizgiem. Jeszcze bezpieczniejsza jest piłka ABS, której specjalne wykonanie chroni przed uszkodzeniem, a nawet jeśli to nie grozi nam nagły wybuch. Modele przeznaczone do wykonywania masażów (np. podczas jogi lub pilatesu) są wyposażone w specjalne wypustki, równomiernie rozłożone na całej powierzchni przyrządu lub tylko jego części. Piłki w kształcie fasolek przeznacza się do rehabilitacji.

Szukasz sprzętu sportowego? Zobacz ofertę sklepu trenujesz.pl i trenuj już dziś!

 

Piłka gimnastyczna – jak wybrać? Jaki rozmiar? Rodzaje piłek
5 (100%) 2 votes