Piłka nożna – jak wybrać odpowiednią piłkę do gry?

Piłka do grania w piłkę nożną, inaczej znana jako futbolówka, jest najczęściej kupowanym rodzajem piłki na rynku. Znajdziemy wiele jej rodzajów, modeli i certyfikacji. Jednym z najbardziej wiarygodnych certyfikatów jakościowych, jakie może otrzymać piłka nożna jest atest przyznawany przez organizację FIFA. Gdy dana piłka przejdzie pozytywnie testy odpornościowe co do wchłaniania wilgoci, spadków ciśnienia czy zmiany kształtu, to może otrzymać atest FIFA QUALITY. Zobaczmy, czym jeszcze należy kierować się przy wyborze wysokiej jakości futbolówki.

 Piłka nożna – przeznaczenie i jakość – najważniejsze kwestie wyboru piłki

Piłki do rekreacji, czyli do zwykłej zabawy, są najliczniejszą grupą na rynku. Jednocześnie nie znajdziemy wśród nich modeli dobrej jakości – takie piłki produkuje się w sposób hurtowy. Plusem może być to, że ich kolorystyka jest naprawdę szeroka. Istnieją jeszcze piłki treningowe, z których korzystają głównie szkółki piłkarskie, a także osoby, dla których piłka nożna jest po prostu pasją. Najmniej liczne są piłki meczowe, które charakteryzuje jednocześnie najwyższa jakość.

Piłka nożna

Adidas piłka nożna

Sprawdź cenę!
Piłka nożna Meteor piłka nożna Sprawdź cenę!
Piłka nożna Sprawdź cenę!

Piłka do gry – waga i rozmiar

Zdecydowanie najpopularniejsze są piłki w rozmiarze 5, które ważą jednocześnie do 445 gramów maksymalnie. Szukając uniwersalnego rozwiązania wybierzmy właśnie taką piłkę. Natomiast dla trampkarzy, którzy dopiero co zaczynają grać w ten sport, przydatniejsze będą nieco mniejsze modele               piłek w rozmiarze 4.

Jaka piłka jest najbardziej wytrzymała?

Do produkcji piłek stosuje się sztuczne materiały, które są odporne na działanie różnych powierzchni – betonu, murawy, a także asfaltu. Najbardziej pożądana jest sztuczna skóra. Zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób łaty piłki zostały ze sobą połączone. W trosce o wytrzymałość unikajmy modeli klejonych, gdyż nie są one zbyt trwałe. O wiele lepiej wybrać piłkę szytą. Te z najniższej półki cenowej są produkowane masowo i maszynowo, natomiast te najdroższe – ręcznie. Lepiej wybrać te ostatnie, gdyż zapewniają większą trwałość. Natomiast piłki oficjalne są tworzone za pomocą techniki zgrzewania, która daje nam piłkę o niemal idealnie gładkiej powierzchni.

 

Piłka nożna – jak wybrać odpowiednią piłkę do gry?
5 (100%) 2 votes