Rolki dla początkujących – jakie wybrać? Czym się sugerować?

Nauka jazdy na rolkach powinna być maksymalnie przyjemna, a przede wszystkim bezpieczna. Dlatego do wyboru pierwszych rolek należy podejść z rozwagą i zdobyć wcześniej wiedzę, która pozwoli nam dobrać odpowiedni sprzęt.

Kilka pytań kontrolnych

Żeby wiedzieć jakie rolki wybrać musimy wskazać cel, dla którego chcemy nauczyć się skatingu. Warto odpowiedzieć sobie na takie pytania jak:

  • Czy jestem pewien, że skating rzeczywiście to sport dla mnie?

  • Czy mam czas na jego regularne uprawianie?

  • Gdzie i ile chcę jeździć?

  • Czy wolę jazdę długodystansową czy może zależy mi na wykonywaniu tricków?

Udzielając tych odpowiedzi określimy, czy jeżdżenie na rolkach może rzeczywiście stać się naszą pasją. Wówczas możemy wydać na ich zakup odpowiednio więcej.

Niezbędnik, czyli odpowiednie środki ochrony

Jeszcze zanim wybierzemy odpowiednie rolki, powinniśmy rozważyć zakup akcesoriów do ochrony. To od nich bowiem zależy, czy praktykowanie naszego nowego hobby będzie bezpieczne. Warto kupić nie tylko ochraniacze na kolana czy łokcie, ale nawet na nadgarstki. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji nawet w przypadku groźnego upadku. Zabezpieczymy nasze kości przed złamaniem, a skórę – przed drobinkami piasku i przed żwirem. Oprócz ochraniaczy, warto również przejrzeć kaski rowerowe, które mogą ochronić nas przed najbardziej ryzykownymi wypadkami.

Wybieramy rolki dla początkujących

W rolkach duże znaczenie posiadają kółka. Im są one większe, tym łatwiej nabrać dużej prędkości, dlatego kółka w rolkach dla początkujących są zazwyczaj dość niewielkich rozmiarów. W tego typu modelach występuje również krótsza szyna. Połączenie tych dwóch elementów sprawia, że jeżdżący zyskuje więcej kontroli nad rolką, a tym samym szybciej uczy się skręcać, hamować i ogólnie lepiej kontroluje kierunek i styl swej jazdy. Rolki dla początkujących są równie często dość dobre do nauki jazdy dla dzieci. Rolki trzeba przymierzać na stojąco i na nogę w skarpetce o normalnej długości. Rolki damskie są standardowo dostępne w nieco mniejszych rozmiarach. Podczas przymierzania zwracajmy uwagę na to, czy buty są odpowiednio wyprofilowane i czy zbytni nie naciskają na stopę.

Twardość kółek w rolkach

Kółka w rolkach dla początkujących powinny również cechować się odpowiednim poziomem twardości. Jest to nic innego jak wskaźnik twardości materiału (najczęściej syntetycznego kauczuku), z którego produkuje się kółka. Dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę ze skatingiem najlepsze będą modele mieszczące się w zakresie twardości od 72A do 82A. Im mniejsza twardość, tym więcej korzyści dla osób początkujących – mniej drgań, a także lepsza przyczepność do podłoża, co oznacza szybsze opanowanie hamowania i innych czynności, które są niezbędne dla sprawnej jazdy.

Jak dobrać odpowiednie łożysko na start?

Duże znaczenie dla jazdy na rolkach mają łożyska, w jakie zostały one wyposażone. Od tego czynnika zależy również prędkość, z jaką dana osoba może jeździć. O wskaźniku dotyczącym łożyska informują nas parametry ABEC i SG. Dla tych dwóch symboli wartość powinna wynosić równie 5, co pozwala na osiąganie umiarkowanych prędkości, a przy tym zapewnia bezpieczną jazdę. Szyna powinna być dość krótka, gdyż dzięki temu nie będziemy się rozpędzać, a rolki pozostaną bardziej zwrotne.

Rolki dla początkujących – jakie wybrać? Czym się sugerować?
Rate this post