Rolki – jakie wybrać dla dziecka?

Jazda na rolkach to świetny sport dla całej rodziny. W trakcie jego uprawiania angażowane są wszystkie mięśnie w ciele. To również okazja do spędzenia większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Jednak zanim wyruszymy na wspólną rolkową wycieczkę, musimy dowiedzieć się, w jaki sposób wybierać rolki dla dzieci.

Jak wiele zależy od wieku

Nauka jazdy na rolkach może rozpocząć się już u dziecka w wieku 3,5 lat. Wszystko zależy od tego, jak sam maluch zapatruje się na ten sport. Pamiętajmy, że małe dzieci nie są w stanie wytrzymać dużej ilości czasu nosząc rolki, dlatego warto robić im przerwy co kilka minut. Kupując rolki warto zwrócić uwagę na oznaczenie ABEC. Dla dzieci najlepsze będą rolki typu ABEC1, a nawet ABEC0, które ograniczają nabieranie prędkości. W związku z tym maluch porusza się bezpiecznie, a rolki lepiej przylegają do podłoża.

Rolki dla dzieci – soft shell vs. hard shell

Jednym z podstawowych kryteriów, na jakie możemy podzielić rolki dziecięce jest rodzaj buta. W tym zakresie wyróżnia się rolki typu:

  • soft shell, które są wyposażone w miękki but, a tym samym cechują się większą wygodą i lepszą wentylacją. Jednak zapewniają mniejszą stabilność, co może mieć negatywny skutek dla dziecięcych stawów.

  • hard shell. Rolki typu hard shell to tzw. rolki z twardym butem. Ten rodzaj rolek utrzymuje stopę dziecka bardziej ‘’pewnie’’, dzięki czemu maluch ma większą kontrolę nad stylem jazdy. Dla najmniejszych dzieci mogą być jednak zbyt obciążające.

Warto zauważyć, że dzieci powinny mierzyć rolki zawsze w tych skarpetkach, jakie noszą na co dzień i w których będą uczyć się jeździć.

Rolki a rozmiar – może by tak regulacja?

Stopa dziecka rośnie bardzo szybko. Kupując rolki dla dzieci bez regulacji musimy wymieniać je praktycznie co sezon. Dlatego warto rozważyć zakup rolek regulowanych, które pozwalają zmienić zakres rozmiaru o trzy stopnie za pomocą specjalnych pasków. Jeśli mimo wszystko chcemy kupić rolki nieregulowane, wówczas musimy pamiętać o zasadach ich poprawnego mierzenia. Rolki zawsze dopasowuje się w pozycji stojącej. Należy upewnić się, że cholewka rolek nie wywiera zbytniego nacisku na łydkę. Maluch nie powinien również odczuwać nadmiernego ucisku w okolicach palców i pięty. Jednocześnie rolki nie mogą być zbyt luźne, gdyż w ten sposób zmniejszają stabilność w trakcie jazdy.

Rolki dla starszych dzieci

U bardziej doświadczonych adeptów skatingu opłaca się wybrać sprzęt przeznaczone dla osób na poziomie średnio zaawansowanym. W tych modelach kółka są już nieco większe. Łożyska dla osób na poziomie większym niż podstawowy to modele zaczynające się w przedziale ABEC3. Należy dowiedzieć się, czy w trakcie jazdy płozy pochłaniają drgania.

Dla małych mistrzów jeżdżenia na rolkach

Jeśli nasze dziecko jest już prawdziwym skaterem i skończyło kilkanaście lat, wówczas dobrym pomysłem jest zakup butów typu senior, jednak dalej przeznaczonych dla dzieci – posiadają jeszcze większe koła, a także są wyposażone w łożyska min. ABEC7.

Jaka cena rolek?

Jeśli chodzi o cenę rolek dla dzieci to wszystko zależy od naszych oczekiwań. Jeśli ma być to model do jeżdżenia na jeden sezon, wówczas spokojnie znajdziemy rolki do 200 zł. Jednak chcąc zainwestować w wyposażenie, które rośnie wraz z dzieckiem, należy wówczas zapłacić nieco więcej. W tym przypadku mamy jednak pewność, że jest to inwestycja na kilka lat.

Rolki – jakie wybrać dla dziecka?
5 (100%) 1 vote