Trening funkcjonalny – jak ułożyć plan? Jak ćwiczyć w domu? Sprzęt

W treningu funkcjonalnym bardzo często wykorzystywany jest także sprzęt gimnastyczny o nazwie bosu. Ma kształt przeciętej na pół piłki, a do ćwiczeń można wykorzystywać zarówno jego elastyczną, kolistą część, jak i odwrotną stronę, czyli twardą platformę. Dzięki temu przyrządowi można skutecznie wzmocnić mięśnie nóg, brzucha i ramion. Co więcej bosu doskonale nadaje się do treningu czucia głębokiego i równowagi. Bosu sprawdzi się u osób wymagających treningu przed nartami czy wyjazdem na deskę, po kontuzji kolana(wymagana jest konsultacja z lekarzem), pragnących schudnąć czy po prostu wzmocnić organizm.

Jaki sprzęt sprawdzi się do treningu funkcjonalnego? Co wybrać?

Trening funkcjonalny – jak ułożyć plan?

TRX

To kolejny sprzęt używany na zajęciach z treningu funkcjonalnego. To system wytrzymałych taśm polimerowych wyposażony w zaczep, dzięki czemu pasy można stosować zarówno w fitness klubie, jak i zamontować w domu, czy nawet na dworze. Po przymocowaniu sprzętu, otrzymujemy dwie taśmy zakończone uchwytami, które można chwycić w ręce lub umieścić tam stopy. W ćwiczeniach z TRX wykorzystuje się własną masę ciała, angażuje w pracę wiele grup mięśniowych, przy okazji nie obciążając stawów i kręgosłupa. Warto także zwrócić uwagę, że taśmy TRX są regulowane, więc ich długość można dowolnie dostosowywać.

Sandbag

Sandbag to nic innego jak torba treningowa z uchwytem wypełniona piaskiem. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z treningiem funkcjonalnym, ciężar worka należy dobierać ze względu na masę ciała – najlepiej sprawdzi się worek ważący około 20% masy naszego ciała. Dzięki temu wszechstronnemu przyrządowi można skutecznie wzmocnić wszystkie partie ciała, a także wyrobić siłę dynamiczną i zwiększyć koordynację ruchową. W przypadku treningu z sandbagiem niezwykle istotna jest technika ćwiczeń, dlatego warto najpierw poprosić o pomoc profesjonalnego instruktora. Sandbag można także wykonać samodzielnie – wystarczy płócienny worek i odpowiednia ilość piasku.

 

Niezbędny sprzęt znajdziesz w sklepie trenujesz.pl

Trening funkcjonalny – jak ułożyć plan? Jak ćwiczyć w domu? Sprzęt
5 (100%) 1 vote