Jak wybrać kask narciarski?

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było zobaczyć na stoku narciarza z kaskiem, dziś ten element wyposażenia to praktycznie obowiązek. Popularność kasków stale wzrasta przede wszystkim ze względu na jego praktyczne zastosowanie – chroni on głowę przed urazami. Jak wiadomo narciarstwo to sport wzmożonego ryzyka, dlatego warto zaopatrzyć się w dobry kask, który sprawdzi się podczas upadków czy zderzeń. Jak wybrać kask narciarski, aby spełnił swoje zadanie?

 

Kaski to produkty, które muszą być zbudowane z bardzo wytrzymałego materiału. Kupowanie kiepskiej jakości kasków, byle tylko zaoszczędzić, jest posunięciem skrajnie nierozważnym, może bowiem doprowadzić do tragedii. Nawet jeśli ktoś porusza się wolno na stoku i jeździ bardzo uważnie, zawsze może się zdarzyć, że osoba postronna nie zapanuje nad nartami i dojdzie do zderzenia. Wówczas kask może nawet uratować życie. Co warto wiedzieć o kaskach, aby znaleźć najlepszy model oraz kiedy kupić kask narciarski?

 

Zmierzenie obwodu głowy

Kask ma za zadanie przede wszystkim chronić głowę. Dlatego też powinien być do niej idealnie dopasowany. Nie może być zbyt ciasny, gdyż będzie to powodować duży dyskomfort podczas jazdy, nie może być też zbyt luźny, aby nie spowodować tragedii w razie wypadku. Zanim zacznie się dobierać kask, warto zmierzyć obwód głowy. Jak to zrobić? Wystarczy zaopatrzyć się w miarkę krawiecką, następnie owinąć ją wokół głowy mniej więcej 1 cm nad brwiami i odczytać wynik. Otrzymana liczba pozwoli na określenie, który kask będzie dla nas najodpowiedniejszy, choć mimo wszystko zawsze warto po prostu przymierzyć kask narciarski przed zakupem.

 

Wybór kasku – wskazówki

Wybór właściwego kasku nie jest zadaniem tak prostym, jak mogłoby się wydawać. Jeśli zakupi się zły model, wówczas jazda na nartach może się okazać wręcz niemożliwa, np. ze względu na odczuwany ból. Na co warto zwrócić uwagę podczas kupowania tego rodzaju sprzętu?

  1. Kask powinien stabilnie spoczywać na głowie. Po jego założeniu należy poruszać głową na boki oraz w przód i w tył. Właściwy kask nie powinien zmieniać swojej pozycji podczas takich manewrów.
  2. Kask nie może uciskać żadnego fragmentu głowy, dlatego po jego przymierzeniu warto przespacerować się z nim po sklepie i sprawdzić, czy nie powoduje dyskomfortu.
  3. Bardzo ważne jest zapięcie pod brodą, które powinno mieć miękką wyściółkę. Zapięcie powinno też łatwo dać się odpiąć w rękawiczkach.
  4. Dobrze jest zaopatrzyć się w kask z wentylacją, w którym głowa się nie poci.
  5. Waga kasku także ma duże znaczenie. Najlepiej zdecydować się na model ani zbyt ciężki, ani zbyt lekki, który będzie się nosić wygodnie, a jednocześnie będzie zbudowany z wysokiej jakości materiałów i zagwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa.
  6. Na samym końcu można także wziąć pod uwagę design kasku. Dobrze, jeśli pasuje do stroju narciarskiego i gogli. Dziś wybór kolorów kasków czy umieszczonych na nich grafik jest naprawdę duży, dlatego każdy znajdzie produkt odpowiedni dla siebie.

 

Kask a dobór gogli

Dobór gogli do kasku to także bardzo ważna kwestia. Nigdy nie należy kupować obu tych elementów osobno, bowiem nie każde gogle narciarskie pasują do konkretnego kasku. Przede wszystkim warto pamiętać, że w pierwszej kolejności zawsze kupuje się kask – to do niego dobiera się gogle, nigdy odwrotnie! Gogle powinny idealnie wpasować się w przerwę między uszami kasku i dokładnie przylegać do ciała. Tylko wtedy spełnią swoje zadanie i ochronią oczy i zatoki przed zimnem i wiatrem. Bardzo ważne jest także to, aby pasek od gogli można było spokojnie zamocować na kasku, dzięki umieszczonemu z tyłu zapięciu.

Jazda na nartach to sport wymagający czujności – nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy może zdarzyć się wypadek. Aby zapobiec ewentualnym konsekwencjom upadku czy zderzenia, warto zakupić wysokiej jakości kask narciarski. To on chroni głowę przed niebezpiecznymi urazami, które przytrafiają się na stokach niezwykle często. Przy wyborze kasku przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego rozmiar, dopasowanie, zapięcie pod brodą czy wagę. Kask zawsze warto przymierzyć przed zakupem i chwilę go ponosić – pozwoli to dokonać najlepszego wyboru i nie martwić się później, że kask będzie uciskał czy przesuwał się podczas jazdy.

Jak wybrać kask narciarski?
Rate this post