Jak wybrać kurtkę narciarską?

Podczas jazdy na nartach bardzo ważny jest odpowiedni strój. To on chroni ciało przed zimnem i wiatrem, zapewniając komfortowe przemieszczanie się po stoku. Niezwykle istotne jest więc zaopatrzenie się we właściwą kurtkę narciarską, bowiem zwykła kurtka, np. taka noszona w mieście, nie sprawdzi się w trudnych warunkach. Jak wybrać kurtkę narciarską, aby spełniła swoje zadanie?

Każdy narciarz, zarówno amator, jak i zaawansowany użytkownik tras narciarskich, chce się czuć dobrze na stoku, a ma na to wpływ nie tylko użytkowany sprzęt narciarski, ale także właściwa odzież. To właśnie odpowiedni strój sprawi, że narciarz nie będzie odczuwał zimna czy wiatru, nie przemoknie, gdy zacznie padać śnieg lub deszcz, i nie spoci się, gdy będzie musiał zjechać z bardziej stromej trasy czy podejść pod wyciąg. Dobra kurtka narciarska to podstawa, aby zapewnić sobie udany wyjazd na narty i nie przejmować się warunkami pogodowymi. O czym warto pamiętać, kupując kurtkę na narty?

 

Zakup kurtki narciarskiej – wskazówki

Wielu miłośników nart w dużym stopniu skupia się na wyglądzie kurtki i tylko na tej podstawie dokonuje wyboru. To błąd, bowiem dana kurtka może mieć wspaniały design, ale też posiadać kiepskie parametry. Przede wszystkim w kurtkę na narty najlepiej zaopatrzyć się w profesjonalnym sklepie, gdzie znaleźć można znane i cenione marki. Tylko taki strój pozwoli w pełni rozkoszować się jazdą w każdą pogodę. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

  • Wodoszczelność membrana kurtki narciarskiej powinna charakteryzować się wodoodpornością na poziomie minimum 5 000 mm, oznacza to bowiem, że materiał wytrzymuje napór 5 metrów słupa wody bez przemakania. Taka wartość pozwoli na korzystanie z kurtki nawet przy średnich opadach deszczy czy śniegu. Im liczba ta będzie większa, tym kurtka będzie bardziej odporna na przemakanie. Kurtki o wodoszczelności 10 000 do 20 000 mm można użytkować nawet podczas ulewy.
  • Paraprzepuszczalność – ten parametr określa, jak bardzo oddychająca jest kurtka, tzn. ile gramów potu jest w stanie przepuścić na zewnątrz 1 m2 membrany w ciągu 24 godzin. Zazwyczaj oddychalność wynosi od 1 000 do 25 000 g/m2/24h. Oczywiście im parametr ten będzie większy, tym więcej potu przedostanie się na zewnątrz. Dzięki kurtce z wysoką oddychalnością można wykonywać nawet bardzo męczące manewry, a ciało i tak pozostanie suche.
  • Dodatkowe elementy – w kurtkach narciarskich nie bez znaczenia są także takie szczegóły jak kieszonka na rękawie na skipass, kaptur z regulacją, kieszeń na gogle i telefon, wentylacja, pas śniegowy, regulacja obwodu bioder czy ochraniacz na brodę.

 

Dopasowanie kurtki narciarskiej

Oprócz tego, że kurtka powinna mieć odpowiednie parametry i elementy, niezwykle istotne jest także jej dopasowanie do ciała. W związku z tym warto przed zakupem daną kurtkę przymierzyć. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że pod kurtkę narciarską często zakłada się grube ubranie, np. sweter, dlatego nie może ona być zbyt ciasna. Rękawy kurtki narciarskiej powinny być na tyle długie, żeby po uniesieniu rąk sięgały aż do nadgarstków. Przy przymierzaniu dobrze jest także całkowicie zapiąć kurtkę, aby przekonać się, czy kołnierz nie jest zbyt wysoki i wygodnie zakrywa szyję.

Nie bez znaczenia jest design kurtki i jej krój – jednak te elementy nigdy nie powinny decydować o zakupie, a jedynie stanowić ostatnie kryterium. Ładny wygląd kurtki nie sprawi, że zapewni ona ciepło podczas jazdy, czy że ochroni narciarza przed śniegiem lub deszczem. Na szczęście dziś producenci dbają o to, aby oferować nie tylko produkty atrakcyjne wizualnie, ale także wykonane z wysokiej jakości materiałów. Co więcej w wielu przypadkach producent ma w swojej ofercie ten sam model kurtki w różnych kolorach czy fasonach.

Kurta narciarska to niezbędne wyposażenie każdego narciarza. Powinna być wodoszczelna, oddychająca i posiadać funkcjonalne elementy, takie jak kieszenie czy pas śniegowy. Nie warto kupować tanich modeli, które nie tylko szybko się zniszczą, ale też nie zagwarantują ciepła i będą przemakać podczas złej pogody. Lepiej wydać na kurtkę więcej pieniędzy i móc z niej korzystać przez wiele lat oraz cieszyć się jazdą bez względu na warunki pogodowe.

 

Jak wybrać kurtkę narciarską?
Rate this post