Jak wybrać najlepszą hulajnogę? Czym się kierować przy wyborze?

Hulajnoga do niedawna kojarzyła się jedynie z dzieciństwem, kiedy o wartości takiego sprzętu decydował kolor czy liczba wstążek. Obecnie hulajnogi przeżywają prawdziwy renesans, wzbudzając zainteresowanie wśród dorosłych-amatorów oraz sportowców wyczynowych. Hulajnogi przeznaczone dla obydwu z tych grup różnią się od siebie, dlatego warto przed zakupem zapoznać się z rodzajami tego typu sprzętów, ich charakterystyką i przeznaczeniem.  Jak wybrać najlepszą hulajnogę? 

Jakie są rodzaje hulajnóg?

Hulajnogi można podzielić na trzy typy: rekreacyjne, transportowe oraz wyczynowe. Każda z tych grup dzieli się na wiele pomniejszych, zawierających czynniki, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu. Podczas gdy hulajnogi dwóch pierwszych typów powinny być stabilne i dostosowane do jazdy na dłuższych dystansach, wyczynowe lepiej sprawdzają się, gdy są cięższe i niższe, co ułatwia wykonywanie różnego rodzaju tricków.

Czym kierować się przy wyborze hulajnogi?

Istnieje kilka zasadniczych elementów, które w znacząco wpływają na komfort użytkowania sprzętu. Są to:

  • możliwość regulacji rączki i składania sprzętu

Jeśli chodzi o hulajnogi wyczynowe, to najlepiej, aby nie posiadały one możliwości regulacji i składania – są wówczas bardziej wytrzymałe na wstrząsy i uderzenia. Regularnie należy sprawdzać wszystkie obecne w nich spawy i łączenia. 

Sprawa wygląda inaczej w hulajnogach przystosowanych do dłuższej jazdy. Możliwość regulacji rączki jest w nich bardzo ważna, zwłaszcza jeśli z jednego sprzętu korzysta kilka osób. Składanie natomiast nie jest konieczne, jednak ułatwia transport i przechowywanie hulajnogi. 

  • kółka

W zależności od potrzeb warto postawić na kołka pompowane lub kauczukowe. Pompowane lepiej sprawdzają się na nierównych terenach takich jak leśne ścieżki i piaszczyste drogi. Dobrze sprawdzają się też w przypadku hulajnóg transportowych. Kółka pompowane nie są tak zwrotne jak kauczukowe, jednak pozwalają rozwinąć większe szybkości na dłuższych dystansach. Jednak to właśnie kółka kauczukowe są najlepsze dla początkujących.

Ważna jest także średnica kółek. Węższe kółka są bardziej zwrotne, dobrze sprawdzają się w hulajnogach wyczynowych i rekreacyjnych.

  • waga

Większość modeli rekreacyjnych waży 4-5 kg, jednak zdarzają się modele cięższe. Przy wyborze należy kierować się m.in. osobistymi preferencjami i rodzajem użytkowania. Waga jest jednak ważna przy hulajnogach wyczynowych – im cięższe, tym bezpieczniejsze. Ponadto przy wyborze należy pamiętać o ograniczeniach wagowych użytkownika, których nie należy przekraczać.

Jak wybrać najlepszą hulajnogę? Czym się kierować przy wyborze?

Jak wybrać najlepszą hulajnogę?

Podstawowym krokiem jest rozważenie wymienionych wyżej czynników oraz zastanowienie się, po jakich terenach będziemy jeździć, ponieważ hulajnoga sprawdzająca się na asfalcie, może nie zdać egzaminu na drodze piaszczystej. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne wypróbowanie różnych typów hulajnóg, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto zapoznać się z opiniami użytkowników oraz profesjonalnymi wskazówkami.

Sprzęt sportowy znajdziesz w sklepie trenujesz.pl

Jak wybrać najlepszą hulajnogę? Czym się kierować przy wyborze?
5 (100%) 3 votes